Ilyenkor a legjobb szunyókálni

Egész társadalmi csoportok munkateljesítménye változna, ha másképp aludhatnának, állítja egy amerikai kutatás.

Sokan vannak meggyőződve arról, hogy a több alvás jót tesz: energikusabbnak érezhetjük magunkat, mérséklődnek a hangulatingadozásaink és kiegyensúlyozottabbak lehetünk. Árnyalja ezt a megítélést a Massachusetts-i Műszaki Egyetem (Massachusetts Institute of Technology, MIT) felmérése , amelyből az derül ki, hogy önmagában a több alvás nem szükségszerűen elegendő az említett pozitív eredményekhez.

A délutáni szunyókálás ezért egészséges Míg napjainkban a délutáni alvás csak a lusták és a mediterrán országok sajátja, ez nem mindig volt így. Bizonyítékok vannak rá, hogy egészen a tizennyolcadik századig bizonyos társadalmi rétegeknél teljesen elfogadott dolog volt a délutáni alvás, sőt, Albert Einstein, Winston Chruchill és Thomas Edison is előszeretettel hódolt ennek a kellemes tevékenységnek. Kattintson a részletekért!

Egyedi körülmények, univerzális válasz?

Az amerikai kutatók különleges terepet választottak az adatgyűjtéshez: az indiai Chennai alacsony jövedelműek által lakott negyedét. Otthonukban követték a 452 tesztalany napi tevékenységét, akiknek naponta nagyjából fél órával többet kellett aludniuk . Ám e jelentősnek mondható többlet ellenére sem mutatkozott javulás az alanyok munkavégző képességében, jövedelmében, pénzügyi döntéseiben, jóllétérzésében, de még a vérnyomásában sem. Amiben változást tapasztaltak, az egyedül a munkára fordítható idő csökkenése volt.

De hogy mégse írjuk le az alvást: a napközbeni rövid szunyókálások igenis serkentették a produktivitást és a jóllétérzést a vizsgált személyek körében. Hozzá kell tenni viszont, hogy a résztvevők éjszakai alvási körülményei jellemzően nem voltak kedvezőek, többen is jelezték, hogy nyugtalanul aludtak, felriadtak. A felmérés tehát felveti annak lehetőségét, hogy az alvás minőségének javításával fokozható a jótékony hatás, nem pusztán az alvással töltött órák számának növelésével.

Fél óra alvás napközben jobb lehet, mint fél óra éjjel. Fotó: Getty Images
Fél óra alvás napközben jobb lehet, mint fél óra éjjel. Fotó: Getty Images

"Annyira alacsony az emberek alvásminősége ezen a környéken Chennaiban, hogy a hosszabb, de rossz minőségű alvásnak nem feltétlenül van olyan haszna, mintha jobb körülmények között aludna valaki fél órával többet", mondta Frank Schilbach közgazdász, a tanulmány társszerzője.

Fél óra napközben jobb lehet, mint fél óra éjjel

A vizsgált személyek az egy hónapos tesztidőszak előtt átlagosan 5,5 órát aludtak éjszakánként, és a mintegy 27 perccel hosszabb alváshoz 38 perccel több időt töltöttek az ágyukban. Az alvásminőség szintjét jól jelzi, hogy a résztvevők éjszakánként átlagosan 31 alkalommal riadtak fel álmukból. Ez a rendkívüli fragmentáltság nagymértékben rontja az alvás hatékonyságát - tette hozzá Schilbach.

Ezzel szemben a napközbeni szunyókálás kifejezetten kedvező hatással volt: a produktivitás és jóllétérzés mellett a kognitív funkciókat is javította. A kutatók különbséget észleltek a napközben szunyókálók és a napközben rövid szünetet tartók között: a szunyókálók a munkára fordított kevesebb idő alatt produktívabbnak bizonyultak, bár a jövedelmük esetenként a szunyókálásra fordított idő függvényében csökkent.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Chennaiban gyakran látni, hogy a riksások napközben a járművükben szunyókálnak, de a legforgalmasabb kereszteződésekben is elnyomhat a buzgóság bárkit. Az átlagos lakásokban 4-5 ember alszik egy szobában, éjjel is nagy a zaj, rekkenő a hőség és temérdek a szúnyog. Ebben a városban szinte tankönyviek a körülmények az alvásminőséget rontó tényezők tekintetében, összegezte Schilbach. Több olyan nemzetközi kutatást szorgalmaz, amelyekben az alanyokat nem klinikai körülmények között (például alváslaborokban), hanem tulajdon otthonukban vizsgálják. Érdemes volna azt is megnézni szerinte, hogy miként változna a Chennaiban élő tesztalanyok munkateljesítménye, ha ideális alvási feltételeket biztosítanának számukra.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.