Nyolcra beérni a suliba, délután tanulni, esetleg egy edzés még, aztán irány az ágy. Az éjszakába nyúló játék a neten már nagyon nem fér bele és a film sem, ami tíz után kezdődik. Nyáron minden más. A szabadság szédítő érzése felnőttet és gyereket egyaránt magával ránt, hiszen megérdemeljük a kemény év után, amit a suli és minden más kötelezettség okozott.
Ám a szeptember közeledtével minden megváltozik. Hamarosan újra korán kell kelni és feküdni is, ráadásul a téli hónapokban a sötétség is átalakítja az időérzékelésünket.
Néhány tipp, mit tehetünk a rugalmas átállásért:
1. Kezdjünk fókuszálni az alvás-mozgás-táplálkozás tengelyre.
Alvás: Egy iskoláskorú gyermeknek legalább 9-12 óra alvásra van szüksége. Ha a lefekvés előtti időszakot képernyő előtt tölti, bizonyítottan később tud elaludni, ezért alvás előtt már ne használjon ilyen eszközöket.
Mozgás: Számos tanulmány kimutatta, hogy a napi testmozgás segít fenntartani az egészséges anyagcserét, valamint javítja a koncentrációt és a hangulatot. Napi legalább egy óra aktív mozgás (kerékpár, futás, séta) szükséges egy növésben lévő gyermek számára. A mozgás beépítése a családi keretek közé végül szokássá válik gyermeke számára, és életstílusának részévé válik.
Táplálkozás: Tervezzük meg a kiegyensúlyozott étkezést, amely különféle gyümölcsöket, zöldségeket, teljes kiőrlésű gabonákat és sovány fehérjéket is tartalmaz. Gondoskodjunk arról, hogy gyermekünk tápláló reggelivel kezdje a napot, és egészséges uzsonnával menjen az iskolába.
2. Figyeljünk és beszélgessünk gyerekünkkel, készülve az új iskolaévre.
Nyílt kommunikáció: Teremtsünk olyan környezetet, ahol gyerekünk jól érzi magát, amikor megvitathatja érzéseit és aggodalmait velünk. Legyen normális, ha arról beszélünk, hogyan érzi magát, és ne akarja eltitkolni bármi problémája is van.
Stresszkezelés: A stressz kezelésének technikáit, például egyszerűbb meditációs gyakorlatokat (akár csak a légzéssel), vagy a naplóírást tanítsuk meg neki. Vezessük rá gyerekünket, hogy az iskolai év közben hogyan kezelheti a túlterheltséget.
Szakember felkeresése: Ha az iskola közeledtével szorongás, depresszió vagy más mentális egészségügyi problémák jeleit látjuk, ne tétovázzunk segítséget kérni szakembertől. A gyerekorvos segíthet az útmutatásban, merre is forduljunk.
3. A képernyőhasználat szabályait fektessük le.
Kiegyensúlyozott képernyő előtti idő: Tegyünk egyértelmű iránymutatásokat még idejekorán, hogy mennyi képernyőhasználat megengedett naponta. Egyensúlyozzuk a képernyő előtt töltött időt más tevékenységekkel, mint például a házi feladat készítése, olvasás és a szabadtéri játék.
Érték a mérték: Rendkívül nehéz, de törekedni kell arra, hogy a képernyő előtt eltöltött időt, az életkoruknak megfelelő és/vagy oktatási tartalmakkal töltsék.
Kütyü-mentes övezetek a lakásban: Jelöljünk ki a család számára olyan „zónákat” ahol tilos használni bármilyen képernyős eszközt. Ilyen lehet az étkező vagy a hálószoba akár.
Ha ezeket a tippeket beillesztjük a napirendbe, könnyebben készülhetünk az iskolakezdésre, nem kell a hirtelen váltás miatt aggódnunk.