Most vasárnap ismét átállítjuk az órákat, méghozzá egy órával visszafelé, hajnali 3 óráról hajnali 2 órára. Magyarán most kapjuk vissza azt az egy órát, amelyet tavasszal elvettünk magunktól. Mint azt a Pénzcentrum írja, bár korábban megállapodás született arról, hogy az Európai Unió tagállamai legkésőbb 2021-ig döntenek, hogy a téli vagy a nyári időszámítást állandósítják-e, eltörölve az óraátállítást, végül a koronavírus-pandémia miatt háttérbe szorult ez a kérdés. Olyannyira, hogy azóta sem történt érdemi előrelépés az ügyben, egyelőre tehát muszáj alkalmazkodnunk a kismutató tavaszi és őszi eltekerésével járó következményekhez.
A Pénzcentrum kíváncsi volt, mit gondolnak a témáról a magyar emberek, ezért idén ősszel kérdőíves felmérést végzett. Az eredmények pedig igen beszédesek abban a tekintetben, hogy a válaszadók közel 70 százaléka szerint már régen el kellett volna törölni, további mintegy 18 százaléka szerint pedig a lehető leghamarabb el kellene törölni az óraátállítást. Ehhez képest alig 4 százalék foglalt állást amellett, hogy mindenképpen meg kellene tartani a mostani rendszert. Sokkal inkább megoszlanak a vélemények arról, hogy melyik időszámítást kellene megtartani. A megkérdezettek több mint 46 százaléka a nyárira voksolna, mintegy 35 százaléka pedig a télire.
Korábban dr. Káldi Krisztina, a Semmelweis Egyetem Élettani Intézetének docense lapunknak nyilatkozva elmondta, bár az emberek többsége kedveli a világos nyári estéket, ezzel lényegében becsapjuk a belső óránkat, ami a szociális jetlag jelenségét is súlyosbítja. A kronobiológusok több mint egy évtizede számos fórumon hangoztatják a nyári időszámítás megszüntetésének fontosságát. Ugyanezt az álláspontot képviseli a Magyar Alvás Szövetség is, amely szerint „a nyári időszámítás alkalmas az emberi bioritmus megzavarására”. A Pénzcentrum ezzel kapcsolatban azt is megjegyzi, hogy valójában a téli tekinthető az eredeti, természetes időszámításnak, még ha a felmérés alapján a válaszadók 40 százaléka ezzel nem is volt tisztában.