Koronavírus: így változott az alvásunk

A koronavírus-pandémia miatti lezárások közepette több időt töltöttek elektronikus eszközök használatával az emberek esténként, ami az alvásminőségüket is kimutathatóan rontotta - derült ki egy olaszországi felmérésből.

Létezik egy módszer, amivel bárki két percen belül elaludhat. Részletek itt.

Olaszországban közel duplájára emelkedett az internetforgalom tavaly tavasszal, a koronavírus-járvány miatti első lezárások idején. Mint azt az eurekalert.org írja, egy kutatócsoport több mint kétezer olasz felnőtt bevonásával folytatott le egy felmérést ebben az időszakban. A lezárások harmadik hetében, március 25. és 28. között alvásminőségükről és álmatlanságra utaló tüneteikről kérdezték a válaszadókat, majd április 21. és 27. között ugyanezen kérdések mellett immár a lefekvés előtti két órára eső elektronikuseszköz-használatukról is kitöltettek velük egy kérdőívet.

A koronavírus-pandémia miatti lezárások idején megnövekedett az éjszakai képernyőidőnk
A koronavírus-pandémia miatti lezárások idején megnövekedett az éjszakai képernyőidőnk. Fotó: Getty Images

Az így kapott eredményekből kiderült, hogy a megkérdezettek 92,9 százaléka több időt töltött a képernyők előtt éjszakánként a vizsgálati időszak végére, mint annak kezdetén. Körükben általánosan romlott az alvásminőség, illetve többen tapasztaltak olyan inszomniás panaszokat, mint a lerövidült alvásidő , a kései lefekvés és a nehézkes elalvás. A negatív tendenciák kizárólag ebben a csoportban mutatkoztak meg - sem azok nem tapasztaltak hasonlót, akiknél ritkult az elektronikus eszközök használatával töltött esti idő, sem azok, akik nem éreztek változást ebben az egy hónapban.

"Az elektronikus eszközök túlzott használata a lefekvés előtti órákban mélyen gyökerezett a társadalmunkban már a pandémiás vészhelyzet előtt is, különösen a fiatalok körében. Úgy véljük, a szociális távolságtartás teremtette helyzet csak olaj volt a tűzre" - fogalmazott az eredmények kapcsán dr. Federico Salfi, a Sleep című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány első szerzője. Michele Ferrara, a közép-olaszországi L'Aquila Egyetem professzora hozzátette, a képernyőidő és az alvászavarok közötti szoros összefüggésre vonatkozó újabb bizonyíték a lezárások időszakából minden korábbinál erőteljesebben jelzi, mennyire fontos felhívni az emberek figyelmét az alvásegészség megőrzése érdekében az elektronikus eszközök éjszakai használatának kockázataira. "Ez érvényes mind a most zajló pandémiára, mind a jövőre nézve, hiszen az elektronikus technológiák egyre több és több helyen fognak megjelenni a mindennapi rutinunkban"- hangsúlyozta a professzor.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.