Megbetegít, ha nem alszunk eleget

A modern életvitel következtében egyre kevesebben veszik figyelembe, milyen fontos dolog a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás. Egyre többen túlhatják magukat, aminek számos negatív egészségbeli következménye lehet.

Az alváshiány következtében megzavarodik a szervezet biológia órája, ami rákot, szívbetegséget, kettes típusú cukorbetegséget és elhízást is okozhat. Ezért az Oxford, a Cambridge, a Harvard, a Manchester és a Surrey Egyetem szakemberei közösen próbálják felhívni az emberek és a kormány figyelmét a veszélyekre.

A szakemberek szerint egy mai ember átlagosan két órával kevesebbet alszik naponta, mint 60 évvel ezelőtt, és főleg a tizenévesek azok, akik a szükségesnél jóval kevesebb időt töltenek alvással. Szinte valamennyi élőlény rendelkezik egy úgynevezett cirkadián ritmussal, más néven biológia órával, aminek köszönhetően a szervezet szinkronba kerül a Föld forgásából következő 24 órás napi ritmussal. Az embereknél és az emlősöknél ezt legfőképpen a fény- és hőérzékelés szabályozza, vagyis ha sötétedik és lehűl az idő, tudjuk, hogy ideje aludni, ha világosodik és melegszik a hőmérséklet, tudjuk, hogy itt az ideje felébredni.

Mennyit tud Ön az alvászavarokról? Töltse ki tesztünket! A modern életvitelnek köszönhetően azonban egyre többen még sötétben is dolgoznak, és másnap még teljes világosságban is alszanak. Charles Czeisler professzor, a Harvard Egyetem munkatársa úgy véli, az ember biológiai órájában a modern technikai eszközök – a mobilok, a tabletek, a számítógépek – is bezavarnak, aminek következtében az alvást szabályozó melatonin hormon egyre később szabadul fel a szervezetben, így egyre nehezebben alszunk el, másnap pedig alig bírunk felkelni. Egy a fentitől független kutatás arra is felhívta a figyelmet, hogy a szervezet éjszakai munkára kényszerítése az Alzheimer-kórhoz hasonló károsodásokat okozhat az agyban.

Amerikai tudósok patkányokon végzett kísérletetekből kimutatták, hogy azok a rágcsálók, melyeket éjszaka is ébren tartottak, a neuronjaik elektromos aktivitásában olyan zavart szenvedtek el, ami a demenciával küzdőkre jellemző. A rossz koleszterinjüknek a szintje.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Megbetegít, ha nem alszunk eleget

Aki alvásgondokkal küzd, annak az alábbi jó tanácsokat érdemes figyelembe vennie. A hálószobában éjszaka legyen sötét, válasszunk kényelmes ágyat és párnát és ne fűtsük fel túlságosan a szobát. Aki éjszaka nehezen alszik el, az igyekezzen kerülni a napközbeni szunyókálást, emellett fontos a helyes étrend, az elegendő mozgás, és a megszokott napi rutinhoz való ragaszkodás. A tisztaság sem mellékes tényező a megfelelő alváshoz, a hálószobában naponta szellőztessünk , rendszeresen cseréljük az ágyneműt és igyekezzünk pormentesen tartani a környezetet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.