Mindannyian ismerünk olyanokat, akiknek néhány órányi alvás is elegendő. Német kutatók szerint ennek genetikai okai is vannak.
A müncheni LMU kutatói sikeresen azonosították azt a gént - az ABCC9-et -, mely befolyásolhatja, hogy valakinek mennyi alvásra van szüksége. A kutatók hét európai országból 4000 személy génjeit térképezték fel, és az alvásukkal kapcsolatos kérdőívet is kitöltettek velük.
Azt találták, hogy azok, akik szervezetében megtalálható az ABCC9 gén egy bizonyos variánsa, sokkal rövidebb ideig aludtak éjszakánként, mint a többiek.
Ráadásul ezt a gén korábban az elhízással, a diabétesszel és a metabolikus szindrómával is összefüggésbe hozták, ez pedig azt jelenti, hogy többek között a kardiovaszkuláris betegségek kialakulását és az alvási apnoét is befolyásolják a génjeink.
A kutatás vezetői, Till Roenneberg professzor és Dr. Karla Allebrandt kronobiológusok azt is megállapították, hogy ez a gén evolúciós szempontból meglehetősen "ősi", ugyanis muslincákban ugyanez a gén felelős az alvási mintákért.
A kutatásról szóló tanulmány a Molecular Psychiatry című szaklapban jelent meg.