Mi a hiperszomnia?

Az alvás szükséges a testünk regenerációjához, így ha nem pihenünk eleget, az a testünkön és viselkedésünkön is meglátszik. Azonban vannak olyan állapotok, melyekkel már orvoshoz kell fordulni. Ilyen a hiperszomnia is.

Az alvás kimaradása, idejének megrövidülése a fáradtságon kívül sokkal komolyabb következményekkel járhat. Kihatással van a teljesítőképességünkre, de befolyásolja a társas kapcsolatainkat is, de hiánya nagyban rontja az életminőségünket is. Számos kóros alvászavar ismeretes, a hiperszomniával főleg a váltott vagy éjszakai műszakban dolgozók találkozhatnak.

Mi is az a hiperszomnia?

A hiperszomnia nagyfokú aluszékonyságot jelent, amelyet leginkább az alvás-ébrenlét ciklus felborulása okoz. Ezt az állapotot leggyakrabban külső tényezők hozzák létre.

Gyakran szenvednek ebben a betegségben az éjszakai, vagy váltott műszakban dolgozók, de az utazással járó időzóna-változásnál is elkerülhetetlen.

Sokan hétvégén próbálják bepótolni a hétköznap kimaradt alvásidőt, ami szintén hiperszomniához vezethet. A gyakori éjszakázás, a kiegyensúlyozatlan alvás is könnyen vezethet a probléma kialakulásához.

Több változata is ismeretes, ilyen a korai alvásfázis szindróma és a késleltetett alvásfázis szindróma is. Az előbbinél a beteg korán elalszik, de hajnalban már fel is ébred, míg a másik állapotnál ennek fordítottja jellemző.

Az éjszakai műszak is okozhat hiperszomniát
Az éjszakai műszak is okozhat hiperszomniát

Mikor kell aggódnunk?

Nem mondhatjuk kórosnak azt az állapotot, amikor több napos alváshiány, vagy nagyfokú fizikai megterhelést követően ágynak dőlünk és akár egy egész napot végigalszunk.

Ha a bárányok számolgatása nem segít, hogyan érhetjük el, hogy pihentető alvásban legyen részünk? Tippek alvászavar ellen.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Azonban, ha ez az állapot sokáig fennáll, lehet, hogy sokkal súlyosabb gond áll a háttérben. Kóros aluszékonyságot okozhat idegrendszeri betegség, de szív- és tüdőbetegség, májelégtelenség vagy alvási apnoé is. Emellett mentális probléma is állhat a háttérben. A pontos diagnózist azonban bízzuk az orvosra!

A vizsgálat részét képezi a tüdő és máj funkciójának ellenőrzése, de az ideggyógyászati vizsgálat is. CT és MR vizsgálatra is számíthatunk.

Ha nagyfokú álmosságot tapasztalunk magunkon, vagy a környezetünkben élőkön, illetve azt vesszük észre, hogy a legtöbb esetben nem elég a 8-9 óra alvás, akkor érdemes szakemberhez fordulni!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.