Mit tehetünk, ha rendszeresen túl korán ébredünk?

Az ébresztőóra hangja mindenkinek egyet jelent: ideje felkelni, mert indul a nap. Vannak, akik azonnal lenyomják az órát vagy kinyomják a telefonjuk ébresztő funkcióját és csak a sokadik emlékeztető után képesek magukhoz térni, míg mások már jóval a beállított időpont előtt felébrednek. Utóbbi nem ritka jelenség, de hihetetlen kellemetlenséget okozhat – írja alvásszakértők véleményére hivatkozva a CNN.

A koronavírus-járvány globális szinten fokozta alvásproblémákat: az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) szerint például az amerikaiaknak már több mint egyharmada alszik kevesebbet éjszakánként, mint a felnőttek számára minimálisan ajánlott hét óra. A National Institutes of Health egészségügyi szervezet becslése szerint a lakosság 10-30 százaléka küzd álmatlansággal, ami az elalvási nehézségektől kezdve számos problémát foglal magába: többek között azt is, amikor valaki gyakran riad fel álmából, huzamosabb ideig képtelen visszaaludni, vagy amikor az alvás minősége nem megfelelő, és az ember fáradtan, törődötten mászik ki az ágyból.

Nem csak az alvás mennyisége, a minősége is fontos. Fotó: Getty Images
Nem csak az alvás mennyisége, a minősége is fontos. Fotó: Getty Images

A korai ébredés hátterében számos ok állhat – ahogy azt Rebecca Robbins alvásszakértő, a Harvard Medical School alvásgyógyászati részlegének oktatója a CNN-nek elmondta. "Ha valaki nehézségekkel küzd, vagy trauma éri, esetleg valamilyen nyugtalanító esemény történik az életében, az mind befolyásolja az alvást". A korai ébredést okozhatja akut alvászavar: amikor valaki nem szenved krónikus álmatlanságban, mégis korán ébred. A jelenség önmagában és ha csak alkalmanként fordul elő, nem veszélyes. Gond akkor van, ha stresszel és frusztrációval párosul, amit az vált ki, hogy tudjuk: bőven lenne még időnk pihenni, de képtelenek vagyunk visszaaludni. A stressznek ilyenkor hangsúlyosabb szerepe lehet, mint az azt kiváltó alvásproblémának.

Mit tehetünk, ha túl korán ébredünk?

Szakemberek szerint jó megoldás lehet, ha úgy próbálunk meg visszaaludni, hogy nem nézünk az órára, nem akarjuk megtudni, éppen mennyi az idő. Ha hajnali 3-kor arra eszmélünk, hogy 7-re állítottuk be az órát, és addig még 4 óránk van, az stresszt okozhat: azon kattoghatunk, hogy végül sikerül-e eleget aludnunk, vagy mi lesz, ha kimerülten indítjuk a napot. Az óra nézegetése egy idő után megszokássá válhat, ami éberré tehet bennünket és ami stresszreakciót indíthat el a szervezetben - ezt már Wendy Troxel alvásszakértő, viselkedéskutató nyilatkozta a lapnak.

Ráadásul, ha a telefonos ébresztőt részesítjük előnyben és az eszköz csak egy karnyújtásnyira van tőlünk, még nagyobb a kísértés, hogy gyakran nézegessük. A kijelző fénye viszont stimulálhatja az agyat, éberséghez vezethet. Troxel szerint éppen ezért jó alternatíva lehet egy klasszikus ébresztőóra beszerzése, ami nincs összeköttetésben a telefonunkkal.

Szálljunk ki az ágyból

Szakértők szerint, ha túl korán ébredünk , inkább keljünk fel az ágyból. Akkor is, ha történetesen hajnali 3 óra van. Ha nem akarunk kényszeresen visszaaludni, és nem érezzük a nyomást, hogy muszáj még pihennünk, gyorsabban elálmosodhatunk, mintha célzottan az alvásra koncentrálunk. Ilyenkor sokat segíthet, ha tompa fény mellett könyvet olvasunk, vagy halk, megnyugtató zenét hallgatunk. Bármilyen tevékenység hasznos lehet, ami nem pörget fel bennünket, de eltereli a figyelmünket, és segít ellazulni, elálmosodni. A tévénézés, illetve a telefon vagy számítógép nyomkodása nem tartozik ezek közé.

Vezessünk alvásnaplót

Ha nem egy-egy alkalomról van szó, hanem rendszeresen korán kelünk, szakértők szerint hasznos lehet, ha naplózzuk a lefekvés és az ébredés(ek)időpontját, hogy milyen módszerrel próbáltunk visszaaludni, mi segített, milyenek voltak a körülmények, mit ettünk lefekvés előtt és mennyit mozogtunk aznap. Utóbbiak követése és tudatosítása ugyanis segíthet abban, hogy kialakítsuk a számunkra megfelelő alvási rutint, amiben fontos szerep jut a környezeti tényezők mellett az életmódbeli szokásoknak és a rendszerességnek is. 

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.