Mit ne tegyünk, ha nem tudunk aludni?

Az alváshiány rendkívül kellemetlen panaszokat idézhet elő, ezért mindenképpen érdemes tenni valamit az álmatlanság ellen. Fontos azonban, hogy ne vessünk be olyan kezelési módokat, amelyek valójában csak tovább rontanak a helyzeten.

Ne szedjünk altatót

Hogyan lehet leszokni az altatókról? Részletek itt.

Általában akkor szedünk altatókat, ha nem tudunk elaludni. Bár ezek a szerek az elalvásban tényleg segítenek, az alvás minőségén viszont nem javítanak. Egyáltalán nem biztos tehát, hogy az ágyban töltött idő tényleg pihentető is lesz, sőt, az altatót szedők nagyon gyakran ébrednek fáradtan és kótyagosan. Ráadásul hamar rá lehet szokni ezekre a gyógyszerekre, azaz igen könnyű eljutni abba a fázisba, amikor altató nélkül szinte egyáltalán nem tudunk már aludni. Fontos tehát, hogy ilyesmit csak orvosi rendelvényre szedjünk , szigorúan betartva a szakember által javasolt adagolást.

altató
Nem javítják az alvás minőségét az altatók

Ne szedjünk melatonint

A melatoninról sok helyen hallani, hogy természetes alvásszabályozó. Csakhogy ha ezt a hormont tabletta formájában kezdjük el szedni, az bezavarhat a testünk saját melatonintermelésébe, ami rendkívül negatív következményekkel járhat. Azt is fontos megemlíteni, hogy a melatonin nagyjából 3-4 óra alatt fejti ki a hatását, így ha közvetlenül lefekvés előtt vesszük be, akkor nem is igazán fog használni.

Nincs rendszer abban, mikor fekszünk le

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az alvás nem olyan, mint az evés. Hiába igaz, hogy csak akkor érdemes enni, ha éhesek vagyunk, az alvás már máshogy működik. Az a legjobb, ha minden nap nagyjából ugyanakkor fekszünk, illetve reggelente is körülbelül ugyanakkor kelünk. Ha eleve rosszul alszunk, ráadásul még a lefekvési idővel is variálunk, azzal tovább ronthatunk a helyzeten.

Felkelünk, ha nem tudunk aludni

Ez logikusan hangzik, és sok helyen hallani, hogy ha lefekvés után 15 perccel még nem alszunk, keljünk fel, és csináljunk valami mást. Csakhogy ez sem mindig jó ötlet. Önmagában a fekvés, pihenés is nagyon sokat számít a testünknek. Ha nem is alszunk, akkor is csökken például a testünkben a kortizol nevű stresszhormon szintje. Sokan hajlamosak bekapcsolni a tévét vagy a telefonjukat, ha nem jön álom a szemükre, csakhogy az ezekből a készülékekből áradó kék fény csak még nehezebbé teszi az elalvást.

Forrás: menshealth.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra