Mutatjuk, ezért félünk a sötétségtől

A félelem gyakori reakció a sötétségre, különösen a gyerekeknél. Tudósok nemrég rájöttek, milyen agyi mechanizmusok okozzák ezt.

Az agyunkban található amygdala felel az érzelmeink feldolgozásáért, valamint a félelemre adott válaszainkat is szabályozza. Egy új tanulmány arra világít rá, hogyan változik agyunk aktivitása ebben a mandula formájú kis részben attól függően, hogy fénynek vagy sötétségnek vagyunk-e kitéve.

Így uralkodik rajtunk a félelem Az mindenki számára világos, hogy a fajunk fennmaradásához szükségünk volt a félelemre, de hogyan kerülhetjük el, hogy olyan helyzetekben, amikor semmi szükségünk sincs rá, az érzelmi reflexünk elszabaduljon? Kattintson a részletekért!

Ez az agyi terület felelős a félelemért

A kutatók szerint a mérsékelt fényterhelés elnyomja az amygdala aktivitását, sőt úgy tűnik, a fény megerősíti a kapcsolatát agyunknak egy másik részével - azzal, amelyik a félelemérzetünk kontrolljáért felel. A vizsgálat során 23 önkéntes agyát "szkennelték", különböző intenzitású fénynek és sötétségnek kitéve őket. Az eredmények alapján a közepes fény a gyengébbnél nagyobb mértékben csökkenti az amygdala aktivitását. Ezek a hatások hozzájárulhatnak a fény hangulatjavító hatásaihoz, csökkentve a negatív, félelemmel kapcsolatos hatásokat, és fokozva a negatív érzelmek feldolgozását - írják a kutatók.

A félelem gyakori reakció a sötétségre. Fotó: Getty Images
Afélelemgyakori reakció a sötétségre. Fotó: Getty Images

A fény, a sötétség és az agyi aktivitás közötti kapcsolat jól ismert: a fény változásai segítenek eligazodni, hogy mikor kell aludnunk , hatással vannak az éberségünk szintjére és befolyásolhatják hangulatunkat is. Könnyen lehet, hogy a fénynek való kiszolgáltatottságunkat kontrollálva kezelhetjük a sötétséggel kapcsolatos fóbiáinkat is. Fényterápiás kezeléseket már széles körben alkalmaznak olyan esetekre, mint a depresszió, bár a tudósok nem teljesen értik, hogyan működnek ezek a terápiák.

Azt már tudjuk, hogy a kulcs az úgynevezett belső fotoszenzitív retina ganglion sejtekben rejlik, amelyek a fényt a szemből veszik fel és továbbítják az agy különböző részeire. A következő lépés az, hogy feltárják, hogyan lépnek ezek interakcióba az amygdalával.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.