A szakemberek nem javasolják, hogy közvetlen elalvás előtt tévét nézzünk, mert így nagy eséllyel megzavarhatjuk a nyugodt éjszakai pihenést. A tévézés ugyanis stimulálja az agyat, így nem tudunk kikapcsolni és elaludni. Ha pedig mégis sikerülne, nem fogunk nyugodtan aludni. A tévéből érkező kék fénynek nincs túl jó hatása egészségünkre nézve - egy 2019-es tanulmány szerint csökkentheti a nyugodt éjszakai pihenéshez szükséges melatonin termelődését is.
Persze vannak , akik szerint így sem rossz ötlet tévére elaludni, de a szakemberek szerint létezik egy egyszerű trükk, amivel ők is és mindenki más is még nyugodtabb éjszakai pihenésre számíthat az esti tévénézés vagy zenehallgatás után.
Évek óta létező módszer
Michael Scullin alváskutató néhány évvel ezelőtt javasolta először, hogy alvás előtt 5-10 percet szánjunk arra, hogy írjuk össze a másnapi feladatainkat. Ez segítheti a "tehermentesítésünket", megnyugtat és hozzájárul ahhoz, hogy könnyebben ki tudjunk kapcsolni. Az utóbbi időben egyre több tanulmány szerzői javasolják ezt a módszert. Segítségével nemcsak a következő nap indulhat könnyebben, hanem hosszú távon rendszerezettebbé is válhat az életünk - nem mellesleg jobban is alhatunk.
Mi a gond a zenehallgatással?
Sokan zenét hallgatnak lefekvés előtt, mert a kedvenc dalaik megnyugtatják őket, de a szakemberek szerint ez sem minden esetben igaz: a zenehallgatás is hathat negatívan az alvásunkra. Ha egy dallam "betapad", azt tudat alatt szól tovább a fejünkben, akkor is, ha már pihenni szeretnénk.
És hogy mit tehetünk? Scullin szerint valamilyen kognitív aktivitás, például a jegyzetelés segíthet megszabadulni a dallamtapadásunktól, és megkönnyítheti az alvást. Méghozzá azért, mert ha egy feladatra vagy problémára fókuszálunk, az segíthet elterelni az agyunk figyelmét arról a dalról, amit néhány perccel korábban még dúdoltunk.