A horkolás egyik leggyakoribb oka a gátolt orrlégzés, más néven az orrdugulás, amelyet legtöbbször megfázás vagy allergia okoz. Ilyenkor az orron keresztül nehezebben áramlik a levegő, ezért a beteg kénytelen a száján át lélegezni. Ez az állapot légzési problémákhoz és alvászavarokhoz is vezethet.
Megfázás, nátha
A nátha, más néven rhinitis a leggyakoribb felső légúti betegség. A rhinitis az orr gyulladásos megbetegedése. Tünetei: orrnyálkahártya-duzzanat, orrfolyás, tüsszögés és viszketés.
A megfázásos nátha elsősorban ősszel és tavasszal jelentkezik. A leggyakrabban vírusok okozzák, de felülfertőződéssel a bakteriális fertőzés tovább súlyosbíthatja a tüneteket.
A megfázás és az influenza egyik legáltalánosabb (és legbosszantóbb) tünete az orrdugulás, aminek nagyon kellemetlen velejárója az alvási nehézség. A náthás, rhinitises beteg nem, vagy nehezen alszik, mivel a gátolt orrlégzés miatt nehezen tud az orrán át levegőt venni. Így elmarad a mély, pihentető alvás, ami másnap fáradságot és rosszabb munkahelyi teljesítményt eredményez. Ráadásul a pihentető, egészséges alvás a gyógyulásban is fontos szerepet játszana, így elmaradása lassítja a kilábalást. Mindemellett a beteg a hangos levegővétellel, a horkolásával a környezetét is zavarja.
Allergiával is együttjár
A fertőzések által okozott náthás betegségek mellett emelkedik a nem fertőzéses, allergiás rhinitisek száma is az egész világon.
Az allergiás rhinitis két típusa a szezonális és a perenniális (egész évben fennálló) allergiás rhinitis. A szezonális, allergiás rhinitis vagy szénanátha a nyálkahártyának egy azonnali, specifikus allergiás reakciója, amely a megfelelő évszakban lép fel. Általában könnyebb diagnosztizálni és megtalálni a kiváltó okot (például egy bizonyos fajta növény, például a parlagfű, a som, a nyír, a feketeüröm, a csalánfélék, stb. pollenjére való érzékenységet). Kísérő tünete a nátha, az orr elzáródása, az orrban fellépő viszketés és nyálkahártya-duzzanat. A perenniális rhinitis tünetei hasonlóak a szezonális rhinitishez, tehát orrfolyás, orrnyálkahártya duzzanat, tüsszögés, nyitott szájjal való légzés jellemzi. Ennél a típusnál nehezebben nyomozható ki az ok, a "bűnös" allergén, de például az állatszőr, a toll, a penészgomba, a poratka is kiválthatja a jellegzetes tüneteket.
A horkolás enyhébb, de ugyancsak kellemetlen válfaját okozhatja az allergiás nátha, szénanátha is. Sokszor, különösen gyerekeknél ez áll a nappali kimerültség, tanulási zavarok, figyelmetlenség hátterében is, hiszen nem tudják igazán kialudni, kipihenni magukat.