Egy új tanulmány eredményei szerint az éjszakánként hat-nyolc órát alvó emberek életminősége jobb, és kisebb valószínűséggel süllyednek depresszióba, mint azok, akik kevesebbet alszanak. A kutatók ugyanakkor a kilenc óránál hosszabb alvást sem javasolják.
A tanulmány során 10.654, átlagosan ötvenkét éves páciens adatait vizsgálták, két éven keresztül. Az életkor, a nem, a rassz és a családi állapot tényezőinek beszámítása mellett információt gyűjtöttek az életminőségükről, depressziós érzéseikről és alvási időtartamukról.
Az Associated Professional Sleep Societies minneapolisi konferenciáján közzétett eredmények azt mutatták, hogy a hat-kilenc óra normális alvási időtartammal rendelkezők magasabb pontszámot értek el az életminőség skálán, és alacsonyabb pontokat a depresszió súlyosságát mérő táblázatban, mint a hat óránál kevesebbet, illetve kilenc óránál többet alvók.
A tanulmányt vezető Dr. Charles Bae, az ohiói Cleveland Clinic alváskutatója elmondta, az eredmények azért jelentősek, mert újabb információkat szolgáltatnak a megfelelő mennyiségű alvás szükségességéről. Valószínűleg sokan tudják, hogy életminőségük romlik, ha nem alszanak eleget, de azt nem ismerik fel, hogy a túl sok alvás is negatív hatást gyakorolhat. A kutató szerint az alvásigény személyenként változhat, a legtöbb embernek hét-nyolc óra alvásra van szüksége ahhoz, hogy éber és kipihent legyen.