Részben azért, mert az agy veszélytelennek minősíti ezeket a hangokat – derül ki a Pennsylvania State University egy kutatásából. Egy élesebb hang azonnal visszaránt a mélyalvásból is, egy csendes erdőben doboló eső mellett viszont nyugodtan tudunk tovább aludni.
Dr. Orfeu Buxton kutatása az azonnali, fenyegető, illetve a fokozatosan változó, ámbár nem fenyegető események hangjait vetette össze. Kórházi környezetben a 40 decibelen (ez nagyjából a suttogás hangerejének felel meg) lejátszott ébresztők a könnyű alvásból az esetek 90 százalékában felébresztették a vizsgált résztvevőket, a mély alvásból pedig az esetek felében.
A nyugtató és altató zenékben ezért hallható annyi természeti zaj és hanghatás, hogy ne ébredjen fel az, aki ezekre aludt el. Olyanok ezek, mintha valaki folyamatosan azt duruzsolná nekünk, hogy “ne idegeskedj, ne aggódj, ne idegeskedj, ne aggódj”. Ha ilyeneket hallgatunk, azok el is fedhetik környezetünk más hangjait vagy hanghatásait , például ha lakótársunk mosogat vagy takarít éppen.
Bármennyire jó ötletnek tűnik azonban ilyeneket okostelefonos applikációról hallgatni, a telefont altatásra használni, egy bejövő hívás vagy üzenet jelzése azonnal kiránthat az alvásból.
Forrás: Daily Mail