Problémák alvásnál? Van megoldás!

Az alvászavarok meglehetősen sok embert érintenek, a leggyakoribb problémák közé tartoznak a horkolás, az álmatlanság, az aggodalmaskodás vagy az, hogy nehezünkre esik felébredni. Szerencsére mindegyikre van megoldás!

A tökéletesen pihentető alvást mindenki el tudja képzelni: időben ágyba kerülünk, néhány perc alatt békésen elalszunk, majd reggel frissen és kipihenten ébredünk. A felmérések szerint azonban az emberek közel egyharmada felriad éjszakánként és nem tud visszaaludni, nehézséget okoz neki az elalvás vagy túl keveset alszik. Néhány problémától szakorvos segítségével szabadulhatunk meg, de a szokásaink vagy az életmódunk megváltoztatása is sokat segíthet.

Álmatlanság

Mennyit tud Ön az alvászavarokról? Ha rosszul alszik, fáradtan ébred, töltse ki az alábbi tesztet! Kattintson ide! A leggyakoribb alvászavar az álmatlanság, mely az esetek nagy részében elalvási nehézséget jelenti: vagyis bármennyire is álmosak vagyunk, nem tudunk elaludni. Ennek hátterében sok okot fedezhetünk fel, de ezek gyakran meglehetősen könnyen, gyógyszerek nélkül orvosolhatóak. A megfelelő alvási higiénia elsajátítása, a jó szokások kialakítása megkönnyítheti az elalvást, ugyanis ezzel „megtaníthatjuk” az agyunkat arra, hogy eljött a pihenés ideje.

A hálószobánk legyen csendes, hűvös és sötét. Elalvás előtt néhány órával m ár kezdjük el lejebb venni a fényeket, és egy órával lefekvés előtt már a számítógépet, tabletet se használjuk – kutatások ugyanis kimutatták, hogy a képernyőkből áradó kékes fény erőteljesen stimuláló hatással van az agyunkra. Lefekvés előtt legalább hat órával már ne fogyasszunk koffeintartalmú italokat! Próbáljunk meg minden este ugyanakkor ágyba kerülni, reggel pedig ugyanabban az időben felkelni.

A horkolás miatt nemcsak egészségünk, hanem párkapcsolatunk is tönkre mehet

„Zsizsegő agy”

Az elalvási nehézségek egy jellegzetes altípusa az, amikor hosszú ideig ébren fekszünk és magán az alváson gondolkozunk, ám éppen emiatt nem tudunk elaludni. Emiatt persze egyre idegesebbek, amitől pedig egyre éberebbek leszünk. A legjobb módszer ez ellen, ha lefekvés előtt lecsendesítjük az agyunkat, relaxációval, naplóírással, olvasgatással (természetesen nem egy letehetetlenül izgalmas könyvre kell gondolni). Kipróbálhatunk egy relaxációs cédét is! Ha azonban hosszabb idő (fél óránál több) is eltelik, és mi még mindig álmatlanul forgolódunk az ágyban, inkább keljünk fel és csináljunk valami mást.

Horkolás

A horkolás időnként súlyosabb egészségügyi problémák, például az alvási apnoé tünete is lehet, ezért ha hosszabb ideje horkolunk és az nagyon zavaró, mindenképpen beszéljünk erről az orvosunkkal! A horkolás ellen számos módszert bevethetünk, például speciális orra tehető tapaszt, de bizonyos esetekben orrsövényműtét lehet a megoldás. Természetesen a megoldást a horkolás kiváltó okának megállapítása után kell meghatározni.

Nem ébredünk kipihenten

Ez különösen akkor lehet jellemző, ha az alvás-ébrenlét ciklus, amit követünk, túlságosan eltér attól, ami a szervezetünk számára megfelelő lenne. Főleg az éjszakai bagoly típusú emberek ébredhetnek reggelente fáradtan, annak ellenére, hogy éjjel kettőkor még tökéletesen energikusnak érezték magukat. Ez a probléma sokszor a kamaszkorban kezdődik, és évtizedekig is elhúzódhat. Utána egyszerűen kinőjük. Ha ez nem sikerült még, akkor gyakorlással és a szokásaink megváltoztatásával küzdhetünk ellene.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +8 °C
Minimum: -1 °C

Napközben a ködös tájakon csak lassan javulnak a látási viszonyok, nagyobb területen - kiemelten nyugaton és délen - maradhat egész nap borongós, párás, ködös az idő. Arrafelé néhol szitálás, reggel ónos szitálás előfordulhat. Másutt derült, napos idő valószínű. Gyenge lesz a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között alakul, de a tartósabban párás, ködös tájakon ennél több fokkal hidegebb lehet. Késő estére -2 és +4 fok közé csökken a hőmérséklet. Fronthatásra ma nem kell készülni.