Egy kísérletből ugyanis kiderült, hogy a korán kelők (a pacsirta típusúak) gyakran felébredtek a napközben elfogyasztott kávétól, míg azokra, akik inkább későn fekszenek (az éjszakai baglyok) szinte semmilyen hatással nem volt a délutáni kávé.
A kísérletben 50 egyetemista vett részt, akiket megkértek, hogy egy héten keresztül írják fel, mennyi kávét fogyasztottak, illetve, hogy mikor feküdtek le és mikor ébredtek. Emellett egy speciális csuklóra szerelhető eszközt is viselniük kellett, mely rögzítette, hogy hányszor ébredtek fel éjjelente. A kísérlet vezetői az egyetemisták nyálának koffeintartalmát is vizsgálták.
Megfigyelték, hogy a korán kelők esetében minél több koffein volt a szervezetükben - azaz, minél kevesebb idő telt el a kávé elfogyasztása és az elalvás időpontja között -, annál többször ébredtek fel éjjelente. A későn fekvőknél azonban ez nem jelentkezett, a koffein mennyisége és a felébredések száma nem függött össze.
A kutatás vezetője, Jamie Zeitzer, a Stanford Egyetem pszichológus elmondta, hogy mindenképpen több vizsgálatra van szükség, hiszen az egyetemisták alvási ritmusa gyakran eltérhet az átlagemberekétől, ráadásul a vizsgaidőszakokban a megszokottnál jóval több koffeint fogyaszthatnak.