Újabb lépés az óraátállítás miatt

Már régóta folyik a vita az évi kétszeri óraátállítás szükségességéről, egyes vélemények szerint ugyanis káros hatással van az egészségünkre. Az Európai Parlament (EP) döntése viszont pontot tehet az ügy végére.

Lejárt az óraátállítás ideje?

Támogatja az évenkénti kétszeri óraátállítás gyakorlatának megszüntetését az Európai Parlament illetékes bizottsága. Az indítvány így várhatóan az EP plenáris ülése elé kerül a közeljövőben, a végső döntést pedig az Európai unió társjogalkotói fogják meghozni.

óra, idő, óraátállítás, tavasz, ősz, téli időszámítás, nyári időszámítás,
Idén még biztosan átállítjuk az órákat (Fotó: 123rf)

Az Európai Bizottság eredeti javaslata szerint idén állították volna át utoljára az órákat az EU-ban, de ez a tagállami fenntartások miatt már biztosan nem valósul meg. Az új céldátum 2021 lesz.

A brüsszeli testület egyébként még egy konzultációt is indított az óraátállítással kapcsolatban. A 4,6 millió válaszadó 80 százaléka a megszüntetés mellett tette le a voksát. A javaslat támogatói szerint a márciusban, valamint októberben esedékes óraátállítás káros hatással van az egészségre, ezzel szemben pedig csak minimális az elérhető energiamegtakarítás mértéke.

Óraátállítás - mutatjuk a napokig tartó tüneteket. Kattintson!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az óraátállítás "mellékhatásai"

Magyarországon március utolsó vasárnapjára fordulva hajnali 2 óráról 3-ra tekerjük a kismutatót, októberben pedig ennek fordítottjaként 3 óráról 2-re. Akármennyire csekély mértékűnek tűnnek is azonban ezek a változtatások, valójában igen kellemetlen hatásai lehetnek az emberi test működésére.

Szervezetünk biológiai órája számos szinten irányítja az életünket. Fő feladata az anyagcsere-folyamatok, a vérkeringés és az immunrendszer optimalizálása, valamint az alvás és az ébrenlét váltakozásának szabályozása. Belső óránk azonban nem képes rögtön alkalmazkodni az alvási szokásainkban bekövetkező hirtelen változásokhoz, ennek megfelelően az óraátállítás is zavart okozhat működésében.

Mindennek nyomán - egyéni érzékenységtől függően - napközben erős fáradtság és dekoncentráltság, akár fejfájás, valamint alvási nehézségek is jelentkezhetnek. Mi több, kutatások igazolják, hogy az óraátállítást követő napon rendszerint növekszik az átlagoshoz képest a közlekedési és a munkahelyi balesetek száma, illetve tavasszal a szívinfarktusok aránya is megemelkedik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.