Álmatlanság ellen alkohol? Ezért ne próbáld ki

Az alkoholnak nyugtató hatása van, ellazulást és álmosságot okozva. Ezzel együtt az alkoholfogyasztás – különösen túlzott mennyiségben könnyen – negatív hatással lehet az éjszakai alvás minőségére és időtartamára egyaránt.

Az alkohol alvásra gyakorolt hatását már az 1930-as évek óta tanulmányozzák. Különböző kutatások kimutatták például, hogy nagyobb mennyiségű elfogyasztott alkohol után kevesebb időbe telik elaludni. Mivel azonban a májenzimek az éjszaka folyamán metabolizálják az elfogyasztott alkoholt, csökkentve a véralkoholszintet, így ilyenkor romlik az alvás minősége, illetve alvászavarok is előfordulhatnak.

borozás, fiatal nő, kanapé, nyugalom, alvás
Az alkohol nyugtató hatású, mégis ronthatja az alvásminőséget. Fotó: Getty Images

Az alkohol összezavarja az alvásciklusokat

A normál alvás általában négy-öt különböző ciklusból áll, mindegyik nagyjából 90-120 percig tart. Az első egy-két ciklusban még a NREM, azaz a lassú hullámú alvás a domináns, amikor a szívverés, légzés és szemmozgás egyaránt lassulni kezd, az izmok ellazulnak. Nagyjából másfél órával elalvás után újraindulnak a szemmozgások, felgyorsul a légzés és a szívverés, ez a REM fázis, amikor az álmodás is előfordulhat.

A lefekvés előtti alkoholfogyasztás azzal járhat, hogy az elalvás gyorsabb lesz ugyan, gyorsan mély álomba merülünk, viszont az éjszaka előrehaladtával egyensúlyzavarok léphetnek fel a lassú hullámú alvás és a REM között, ami rontja az alvás általános minőségét, például rövidíti alvásidőt, akár álmatlanságot is okozhat.

Komolyabb alvásproblémákat is okozhat az alkohol

A SomnoCenter szakértői szerint az alkohol hozzájárulhat a leggyakoribb alvászavar, az alvási apnoé kialakulásához is. Ellazítja ugyanis a torok izmait ellazítja, ezáltal nagyobb ellenállást vált ki a légzés során, zavaró légzési epizódokhoz és erősebb horkoláshoz vezetve még azoknál is, akik egyébként nem érintettek apnoés panaszokban. Kutatások szerint az alkoholfogyasztás 25 százalékkal növeli az alvási apnoé kockázatát.

Természetesen a mértékkel fogyasztott alkohol nem okoz okvetlenül problémát, ennek ellenére a szakemberek azt javasolják, hogy érdemes a szervezetnek elegendő időt hagyni az alkohol lebontására, így kezelhetjük az alvásra gyakorolt negatív hatásokat. Az alvászavarok kockázatának csökkentése érdekében legalább négy órával alvás előtt érdemes abbahagyni az alkoholfogyasztást. Lehet, hogy úgy gondoljuk, hogy ez rosszat tesz az este hangulatának, szervezetünk és alvásunk viszont egészen biztosan hálás lesz érte.

Az 5 leghatékonyabb vény nélküli altató: nyugodt alvás a természet erejével
Alvászavarokra vény nélkül kapható készítmények is segíthetnek megoldást találni. Lássuk, mivel lelhetünk nyugalmat az éjszakai pihenéshez.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.