2012. július 27. és augusztus 12. között tartják a harmincadik újkori olimpiai játékokat a nagy-britanniai Londonban . A sporteseményen összesen 26 sport 39 ágában indulnak sportolók, a várakozások szerint 204 nemzet képviselteti majd magát, köztük Magyarország. A játékokra több ezer magyar is kilátogat, de várhatóan milliók fognak a nemzeti csapat tagjaiért izgulni idehaza is.
A négyévente megrendezett olimpia bő két hete a közös szurkolásról szól, ha fontos verseny van, kiürülnek az utcák és mindenki a televízió előtt figyeli a közvetítéseket, de van, aki erre az időszakra időzíti direkt szabadságát is, hogy minél több versenyt meg tudjon nézni. Mégis mi az az olimpiában, ami ekkora hatással van emberek tömegeire?
Felszabadító erő
"A szurkolás, a sport egy felszabadító erő, amelyet a drukkerek ugyanúgy átélnek lélekben, mintha maguk is ott lennének a pályán. Ez euforikus élmény a nézőnek is" - adta meg a választ Kovács Kriszta, sport szakpszichológus. Hozzátette: a szurkolás, a közös cél, pláne tömegben rendkívül nagy összetartó erő. Itt megszűnnek a különbségek, a drukkerek egymásra hangolódnak, közösen dolgozzák fel az örömöt (ha nyer a kedvenc sportoló vagy csapat), illetve a bánatot, negatív élményt is (ha veszítenek).
A szakértő szerint, ahol sok ember van, csoportban, tömegben másként viselkedik az egyén, szinte beleolvad a táborba. Kovács Kriszta szerint ez a hatás annál erősebb, minél többen vannak, például egy szórakozóhelyen a kivetítő előtt, arról nem is beszélve, ha a közvetítést élőben, a helyszínen izgulják végig.
A kapcsolatnak is jót tesz
Az olimpia alatt a közös szurkolás nem csak a közösségeket, de a párokat, családokat is közelebb hozhatja egymáshoz. Mint Kovács Kriszta a HáziPatika.com-nak kifejtette, ha az egyik fél nem szereti azt a sportot, amelyért a másik odavan, meg kell vele szerettetni, meg kell mutatni neki, miért szép, miért izgalmas. Így a közvetítések nézése egy közös érzést, közös élményt tud nyújtani. Ha viszont ez nem megy, és az konfliktusok forrásává válik, akkor a szakértő szerint jobb nem beszélni a témáról.
Ha a család több tagja is sportkedvelő, ám más-más területek hozzák lázba őket, kompromisszumot kell kötni, mikor melyik eseményt nézik meg. A sport szakpszichológus szerint célszerű egy listát készíteni, hogy melyek azok a fordulók, amelyet semmiképp sem szeretnénk kihagyni, és melyek azok, amelyekről le tudunk mondani a másik kedvéért.
Ha a család közösen nézi az olimpiát, az mindannyiuk számára az összetartozás érzését adja, összehozza a családot, ráadásul a csapatért érzett drukk miatti eufóriát is átérti. A közös emlék pedig a későbbiekben is fontos emlék maradhat.