A leggyakoribb hibák sebfertőtlenítéskor

Az a seb is ellátásra szorulhat, ami nem vérzik, a sérült rész lemosása pedig nem helyettesítheti a fertőtlenítést. Íme néhány hiba, amit gyakran elkövetünk egy sérülés kezelésekor.

A gyermekkor a felszabadult játékról és a határok feszegetéséről szól, amelynek szinte mindennapos velejárói a karokon, térdeken megjelenő horzsolások , kisebb vágások. Persze nem csak a kicsiknél fordulhatnak elő balesetek, a felnőttek esetében egy ebéd elkészítése vagy egy kerti szék javítása is végződhet sérüléssel. Katona dolog - legyintünk ilyenkor sokan, pedig a megfelelő sebkezelés nagyon fontos: gyorsítja a sebgyógyulást, csökkenti a hegesedés mértékét és a fertőzések ellen is véd.

Nem mindegy, hogyan kezeljük a sebeket Akár korábbi műtéti hegekről, akár frissebb sebekről van szó, nyáron külön figyelmet kell fordítanunk az érintett bőrfelületekre, hiszen a napfény hatására a sérült bőr pigmentálódhat .

A bőrünk az immunrendszerünk legkülső védvonala, amelyen a legkisebb sebek is utat nyitnak a baktériumok és kórokozók előtt. Ezektől pedig még a legszigorúbb higiéniás előírásokat betartva sem tudunk szabadulni: a környezetünkben, a levegőben, a ruházatunkon, de még a bőrünk felszínén is kórokozók milliárdjai tanyáznak. A sérülések ellátásánál nagyon fontos, hogy ezt a betelepedést, vagyis a sebfertőzést és következményeit lehetőleg megakadályozzuk. Összegyűjtöttük a leggyakoribb hibákat ezzel kapcsolatban.

A lemosás nem helyettesíti a fertőtlenítést

Az egyszerűbb, felszíni sérüléseket sokszor csak a csap alá tartjuk azt remélve, hogy a víz kimos minden kórokozót a sebből. Bár a víz valóban segít megtisztítani a sérült felületet a szennyeződésektől, ez önmagában nem váltja ki a fertőtlenítést . Kenőcs és spray formában is kaphatóak olyan készítmények, amelyek elősegítik a sérült bőrfelület gyógyulását és fertőtlenítik a seb környéki bőrfelületet is.

A seb környékéről kötéscserekor se feledkezzünk meg

Nem csak magát a sebet kell megtisztítani, de annak környékét is fertőtleníteni kell - többféle készítmény van mindkét feladatra, fontos, hogy ne cseréljük fel ezeket! A legtöbben ráadásul csak első alkalommal, a seb lefedésekor fertőtlenítenek, pedig azt minden kötéscsere alkalmával meg kell ismételni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A fertőtlenítést követően érdemes a sebet lefedni (Fotó: 123rf)
A fertőtlenítést követően érdemes a sebet lefedni. (Fotó: 123rf)

Nem csak addig veszélyes a seb, amíg vérzik

Nem csak akkor kell kezelni a sebet, ha még vérzik: minden bőrsérülés ellátása során fontos minimalizálni a fertőzés veszélyét. A gyengén vérző és a horzsolásos sérüléseket, illetve a seb környékét is meg kell szabadítani a szennyeződésektől, valamint az elhalt szövetektől.

Ne nyúljuk kézzel a sebbe

Előfordulhat, hogy a sérült bőrfelületbe idegen anyagok - apróbb kavicsok vagy üvegszilánkok - fúródnak, ezeket azonban semmiképpen se a kezünkkel távolítsuk el, hiszen így nem csak a fertőzésveszély nő, de egy rossz mozdulattal akár a szilánkot is mélyebbre nyomhatjuk. Kisebb sérülés esetén használjunk egy alaposan fertőtlenített csipeszt, de a komolyabb esetekkel jobb, ha felkeresünk egy orvost.

Nem gyógyul jobban, ha "szellőztetjük"

A tisztítás és fertőtlenítés után a sebet mindig érdemes lefedni, így ugyanis megóvhatjuk a további sérülésektől, és a fertőzésveszély is alacsonyabb. Szintén gyakori hiba, hogy a sebet száraz vattával, vagy papír zsebkendővel fedik le, ezek azonban nem kellően sterilek, nem zárják le megfelelően a sebet, sőt bele is ragadhatnak, ami csak hátráltatja a gyógyulást.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -4 °C

Nagyrészt napos idő várható - kissé több felhő az északkeleti határvidéken lehet még, arrafelé egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél kezdetben fokozatosan veszít erejéből, és estétől egyre nagyobb területen délire fordul. A legmagasabb nappali hőmérséklet 1 és 7 fok között várható. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra