A tudósok több mint 17 000 angol, skót, és walesi résztvevő adatait vizsgáltak meg, akik egy hosszú távú gyerekfejlődési kutatásban vettek részt, és akiknek állapotát 1958 óta kísérték figyelemmel más kutatók. A hétévesen kiváló olvasási és számolási képességekkel megáldott gyerekek a vizsgálatok szerint 42 éves korukra sokkal többet kerestek, valamint jobb munkahelyi és lakhatási körülményekkel rendelkeztek, mint a kevésbé tehetségesek. A tesztek eredményei szerint az olvasási képességek szempontjából csupán egy szinttel feljebb lévő gyerekek is mintegy 7750 dollárral kerestek többet felnőttként havonta, mint a gyengébb képességűek.
A gyerekkori intelligencia-hányadostól , az iskolázottságtól és a szociális-környezeti státusztól. "A mostani eredmények arra engednek következtetni, hogy az alapvető gyerekkori képességek - függetlenül attól, hogy amúgy milyen okos az adott gyerek, hogy milyen iskolába jár, vagy hogy milyen szociális osztályba tartozik - alapvetően fontos hatással vannak a dolgok későbbi alakulására" - olvasható Stuart Ritchie és Timothy Bates (Edinburgh Egyetem) cikkében.
A kutatók szerint a géneknek is fontos szerepük lehet ebből a szempontból: "A most vizsgált változók nagy részét genetikai tényezők határozzák meg" - írják a tudósok. "A genetikailag irányított kutatások, amelyek során ikrekkel dolgozunk majd, segíthetnek elkülöníteni a genetikai és környezeti hatásokat."
Bár a kutatók egyértelmű kapcsolatot találtak a korai tanulási képességek és a felnőttkori sikeresség között, ok-okozati összefüggéseket nem sikerült megállapítaniuk.