Írországban nagy arányban utasították el az ország 1937-ben megszövegezett alkotmányában a családra és a nőkre vonatkozó utalások reformját a nemzetközi nőnapon tartott népszavazáson.
A nők számára jelképes csapásként, az igent támogató főbb pártok alkotta politikai osztály számára pedig visszalépésként értékelhető népszavazási eredmények szerint az írek nem támogatták a család fogalmának a házasságon túli kibővítését, sem annak a cikknek a törlését, amely szerint az anyák elsőrendű feladata "a háztartási feladatok" otthoni gyakorlása.
A család meghatározására vonatkozó első kérdésben a nem szavazatok 67%-kal győztek az igenek felett, a második kérdésben pedig 74%-kal.
Leo Varadkar miniszterelnök, akinek a jobbközép kormánya kezdeményezte a reformot, mindazonáltal elismerte a vereségét. "A mi felelősségünk volt, hogy meggyőzzük az emberek többségét, szavazzanak igennel, és ebben kudarcot vallottunk" - mondta a kormányfő újságírók előtt.
A népszavazás iránt nem volt nagy a lelkesedés, a 39 választókerület többségében a részvételi arány nem haladta meg az 50 százalékot. Az 5,3 milliós lélekszámú európai uniós tagállam, amelyben az alkotmány elfogadása idején a katolikus egyház jelentős befolyást gyakorolt a köz- és magánéletre, 2015-ben törvényesítette az azonos neműek házasságát és 2018-ban a művi terhességmegszakítást.