Az iskolakezdés így lesz zökkenőmentes

A 11 hetes magyar nyári szünet Európa leghosszabbjai közé tartozik, ezért nem csoda, ha a fiatalok hozzászoknak az iskola nélküli élethez, és nehéz szeptember elejétől visszarázódni a tanulós hétköznapokba. Annak érdekében, hogy könnyebb legyen az átállás, egy többéves tapasztalattal rendelkező, gyermekekkel foglalkozó szakértő ad néhány praktikus javaslatot.

A magyarországi nyári szünet a leghosszabbak közé tartozik Európában. Az itthoni 10-11 hetes tanítás nélküli időszakot csak néhány ország haladja meg – például Olaszország a maga 12-13 hetesre nyúló vakációjával. Ez azonban nemcsak azt jelenti, hogy hosszan élvezhető a szabadság időszaka, hanem azt is, hogy nehezebb ismét belerázódni a tanulós hétköznapokba. Az alábbiakban a bükfürdői Greenfield Hotel sokéves tapasztalattal rendelkező, gyerekekkel foglalkozó animátor szakértője ad néhány praktikus tanácsot, hogy könnyebb legyen a tanévkezdés.

iskolatáskát viselő kislány
Néhány praktikával könnyebben visszarázódhatnak a diákok a tanulós hétköznapokba. Fotó: Getty Images

„Gyakoroljuk” a korai kelést!

A tapasztalatok alapján az egyik legfontosabb és legnehezebben kezelhető változás a nyári szabadsághoz képest, hogy az iskolába jellemzően időre, 8 órára be kell érni. A korai keléstől azonban jellemzően minden gyerek elszokik a szünidő alatt. Az első napok ezért ilyenkor sokkal nyűgösebben, fáradtabban telnek. Ezt azonban megelőzhetjük azzal, ha már augusztus utolsó időszakában szép lassan előrébb hozzuk a lefekvés és felkelés idejét. Lényeges a fokozatosság: ne egyik napról a másikra változtassunk, hanem próbáljuk meg egyre előrébb hozni a lefekvést, és így elérkezni augusztus 31-én a megfelelő „zónába”.

Ne feledjük! Általános iskolás gyerekünknek még legalább 9-12 óra, a középiskolásoknak pedig 8-10 óra alvásra van szükségük esténként. Így nem lesz könnyű a szeptember elsejénk, ha az azt megelőző napon is csak este 10 óra után kerülnek ágyba a fiatalok.

Búcsúzzunk közösen a nyártól!

A nyári családi együttléteket követően sok gyereknek nehéz érzelmileg feldolgoznia a hirtelen váltást egy feladatközpontú világba. Ebben az esetben is lényeges a fokozatosság: ne hirtelen zúdítsuk rájuk a tanévkezdettel kapcsolatos feladatokat, hanem  augusztus második felétől kezdve szép lassan, napról napra búcsúzzunk a nyártól. Beszéljük át a nyári élményeket, nézegessük meg a közös fotókat, valamint kérjük meg a gyermeket, hogy írjon búcsúlevelet a nyárnak. Ebben összefoglalhatja, melyek voltak a kedvenc pillanatai. Utána pedig szedjük össze együtt, mi az, amit már vár az új tanévben. Ezek segítségével könnyebb lesz lezárni a szünetet, és az új iskolai kalandok felé terelni a figyelmét.

Az is segíthet a nyár elbúcsúztatásában, ha még utoljára felkerekedünk a családdal egy néhány napos nyárzáró kikapcsolódásra. Így biztosan kipihenten és élményekkel töltekezve kezdhetik majd meg a tanulmányaikat a diákok.

Készüljünk közös élménnyel a tanévre!

Egy idő után persze elérkezik a készülés időszaka, amikor már egyre több, az iskolával kapcsolatos tárgy jelenik meg a környezetünkben, megzavarva ezzel a nyári idillt. Meg kell nézni, jó-e még a tavalyi iskolatáska, meg kell venni a füzetcsomagot, fel kell tölteni a tolltartót. A szakértő szerint a közös vásárlás a legtöbb gyerekre motiválóan hathat: a diákok jobban magukénak érezhetik az új tanszereket, ha azokat velük együtt vesszük meg. Egy régóta hőn áhított tolltartó vagy füzet máris jobban meghozhatja a kedvüket az új tanévhez.

Sok szülőnek jelenthet kihívást, hogy tápláló és változatos reggelit, tízórait és uzsonnát biztosítson gyermekének. Nekik segítünk szakértői tanácsokkal.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Tegyük emlékezetessé a tanév első napját!

Végül pedig, ha tehetjük, szervezzünk az iskolakezdés napjára egy kis élményt, például egy közös családi fagyizást délutánra. Így a tanévkezdés mellett is lesz mit várni, és ennek alkalmával közösen meg is beszélhetjük az első tanítási nap élményeit.

A szakértő szerint egyébként a legtöbb esetben már az első napok után könnyen visszarázódnak a gyerekek a megszokott iskolarendbe, és könnyen veszik az akadályokat. Mivel kipihenhették magukat a hosszú nyári szünetben, a hirtelen váltás megkönnyítése után remélhetőleg már nem lesz problémánk az iskolakezdéssel.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.