Egy friss tanulmány szerint azonban, melyet az Iowa Állami Egyetem pszichológiai professzora, Douglas Gentile készített munkatársaival, nem csupán a direkt erőszakos viselkedések, de minden ahhoz kapcsolódó viselkedés - például a kiközösítés, a pletyka vagy a lelki terrorizálás - is hasonló hatást vált ki.
Az Aggressive Behavior című lapban megjelent tanulmány során a szakemberek 250 főiskolás lányt figyeltek meg, és megállapították, hogy a képernyőn látott agresszió olyan idegi hálózatokat aktivál, melyek a viselkedésre is hatással vannak. Amint arra Gentile rámutatott, a látottak hatással vannak a gondolkodásmódra, a gondolkodásmód pedig a cselekedetekre.
A vizsgálat során a kísérleti alanyok három filmbejátszást néztek végig, melyek közül az egyikben konkrét fizikai agressziót láthattak, mely végül gyilkosságba torkollott, a másodikban lányok egymás közti ármánykodását jelenítették meg, ahogy elcsábítják egymás barátait, pletykálkodnak és kifúrnak egyeseket maguk közül, a harmadikban pedig egy olyan félelmetes jelenetet néztek végig, aminek hatására megemelkedett a pulzusszámuk.
Jennifer Ruh Linder, a Linfield College pszichológia professzora, aki szintén részt vett a tanulmány elkészítésében, kifejtette, a korábbi vizsgálatokhoz képest azért több a mostani, mert ebből az is kiderül, hogy a képernyőn látott agresszió olyan tudatalatti döntésekre van hatással, amikre nem is gondolnánk.
Gentile szerint azért fontos minderre felhívni a figyelmet, mert a közvetett agressziót sokan inkább viccesnek tartják, és nem is gondolják, hogy hosszú távon ezzel is növelik a nézőkben az erőszakra való hajlamot, ami az utóbbi időben legerőteljesebben az internetes világban jelentkezik, ott ugyanis az emberek minden lelkiismeret furdalás nélkül terjesztenek pletykákat egymásról, szólják le és alázzák meg a másikat.