Joggal merülhet fel persze a kérdés, hogy amennyiben egy gyermekre vágyó pár az örökbefogadás mellett dönt, merre és hogyan induljon el a kitűzött cél felé.
Hazánkban örökbefogadónak a Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat (Tegyesz) helyi egységeinél lehet jelentkezni. Ezt egy személyes tanácsadás követi, aminek végén a jelentkezők beadhatják hivatalos kérelmüket. A benyújtás időpontja fontos tényező lesz a későbbiekben, hiszen ez határozza majd meg az érintettek helyét az örökbefogadásra várakozók listáján.
Összetett alkalmassági vizsgálat
Az elkövetkező nagyjából két hónap során a jelentkezőknek több vizsgálaton is át kell esniük annak érdekében, hogy megkaphassák a Tegyesz javaslatát az örökbefogadóvá válásra. Mindezek során szükséges egy háziorvosi igazolás az egészségügyi alkalmasságról, egy pszichológiai alkalmassági vizsgálat, valamint egy környezettanulmány, amit a szakszolgálat szakemberei a kérelmezők otthonában készítenek el, felmérve a körülményeket. Végül elengedhetetlen még egy önköltséges örökbefogadói tanfolyam elvégzése is.
A Tegyesz javaslata, továbbá a jövedelmi viszonyokra vonatkozó igazolás és a jelentkezők személyes meghallgatása alapján végül a gyámhatóság hozza meg az alkalmasságot megállapító határozatot. Pozitív elbírálás esetén a határozat három évig marad érvényben, annak lejártát követően pedig egy évvel hosszabbítható meg anélkül, hogy a procedúrát újra le kellene szinte teljes egészében folytatni. Amennyiben a jelentkezést elutasítják, egy éven belül sehol az országban nem adható be újabb kérelem.
Több évig tarthat a várakozás
A leendő örökbefogadónak arról is nyilatkoznia kell, milyen gyermeket szeretne magához venni, ami kiterjed egyebek mellett a nemre, a korra, az egészségi állapotra, sőt, a származásra is. A várakozási időt természetesen e kritériumok alapjaiban befolyásolják, de akár évek is eltelhetnek, mire a jelentkezők sorra kerülnek. A rendszer gyorsaságára ugyanakkor hatással van, hogy a törvény előnyben részesíti a házaspárokat.
A szakszolgálat munkatársai a gyermekek gyámjával és gondozójával közösen igyekszenek a nyilvántartásba vett örökbefogadók közül - a jelentkezési sorrend figyelembevételével - a legmegfelelőbb szülőt kiválasztani. Ezután válik lehetségessé, hogy a potenciális örökbefogadók egy több körös eljárás révén megismerjék az adoptálni kívánt gyermeket.
Fokozatos ismerkedés
A szülőjelöltek először egy személyes egyeztetés keretében kaphatnak bővebb információt az örökbefogadási tanácsadótól, ha pedig úgy döntenek, ezt követően találkozhatnak is a gyermekkel, de anélkül, hogy ő tudomást szerezne róluk. Amennyiben pedig az örökbefogadók továbbra is szeretnék folytatni a kapcsolatfelvételt, a következő alkalommal már elkezdődhet az ismerkedési fázis, amely addig tart, amíg a megfelelő érzelmi kötődés ki nem alakul a felek között.
A gyermek gondozásba történő kihelyezéséről a gyámhivatal dönt. Ilyenkor legalább 30 napig kötelezően az örökbefogadónak kell gondoznia a gyermeket, amit a Tegyesz tanácsadója felügyel, majd véleményez. Az örökbefogadást engedélyező határozatot végül szintén a gyámhivatal hozza meg.
Az örökbefogadás után a gyermek helyzetét, életkörülményeinek alakulását
a jogszabályban meghatározott szervezet vagy a szakszolgálat még öt évig figyelemmel kísérheti.