Egy új kutatás szerint a gyermekkori bántalmazás és erőszak megnöveli a bőrrák kialakulásának esélyét. A tanulmány szerint annak, akit gyerekkorban szülei bántalmaztak, immunrendszere egész életére legyengül - emiatt pedig könnyebben alakulhat ki nála az alapsejtes bőrrák típusa is.
Abból a 91 emberből, akik korábban megküzdöttek már az alapsejtes bőrrákkal, és akik azt mondták, hogy anyjuk vagy apjuk bántalmazta őket gyerekkorukban, sokkal nagyobb eséllyel alakult ki másodszorra is bőrrák akkor, amikor stresszes élethelyzettel kellett szembenézniük. Emellett immunrendszerük sem reagált megfelelően a rákos sejtekre.
A tanulmányban résztvevő önkéntesek kitöltöttek egy kérdőívet és több, a szüleikkel való kapcsolatot firtató kérdésre is válaszoltak. A kutatók a páciensek tumoraiból vett szöveteket is megvizsgálták, azért hogy lássák annak a négy genetikai anyagnak a jelenlétét, melyek az immunrendszer erősségét jelzik.
A vizsgálat szerint azok az emberek, akiknek már volt alapsejtes bőrrákjuk, gyerekkorukban a szülői erőszak legrosszabb formáját tapasztalták meg, ráadásul stresszes életszakaszban voltak az elmúlt évben, 350 százalékkal rosszabb immunreakciót produkáltak jobb sorsú társaiknál - írja a HealthDay .