A Pennsylvaniai Egyetem a US News & World Report és a BAV Group szervezettel közösen 2016 óta készíti el a Best Countries nevű jelentést, amiben a világ 73 országát pontozzák 65 szempont szerint. Az eredmények alapján pedig különböző rangsorokat állítanak össze, például hol a legérdemesebb befektetni, hova érdemes egyedül utazni, vagy éppen melyik országban lehet a legjobban gyerekeket nevelni . Utóbbi listán 8 tényezőt vizsgáltak:
- emberi jogok védelme
- családbarát intézkedések
- nemek egyenlősége
- állampolgárok elégedettsége/boldogsága
- közbiztonság
- közoktatás színvonala
- egészségügyi ellátás minősége
- bérek eloszlása
A dán családoknak a legjobb
A lista élén Dánia végzett, amit az átlagosnál rugalmasabb és hosszabb gyermekgondozási szabadságnak köszönhet. A dánoknál az apának és anyának is jár 52 hét fizetett szabadság a gyerek születése vagy örökbefogadása után, plusz az édesanya a baba érkezésének várható dátuma előtt már 4 héttel szabira mehet. Ez egyedülálló az Európai Unióban. Ezenkívül az országban alacsony a bűnözési ráta, a szociális támogatások viszont magasak.
Az angolok és az amerikaiak lemaradtak
A második helyet Svédország nyerte el, a dobogó legalsó fokára pedig szintén egy skandináv állam, Norvégia került. Íme a top 10:
1. Dánia
2. Svédország
3. Norvégia
4. Kanada
5. Hollandia
6. Finnország
7. Svájc
8. Új-Zéland
9. Ausztrália
10. Ausztria
Érdekesség, hogy olyan nagy országok, mint az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok nem tudtak bekerülni a legjobbak közé. Előbbi a 11. helyet érdemelte ki a bérek és a politikai helyzet (a brexit okozta bizonytalanság) miatt. Utóbbi pedig a 18. lett, ami nagyrészt a gyakori iskolai lövöldözéseknek tudható be. Magyarország nem szerepelt a listán.
Ahol a legrosszabb gyereket nevelni
A lista legvégén inkább kisebb államokat találni, ahol gyakoriak a harci cselekmények, vagy az állam egyszerűen nem törődik a családok megfelelő ellátásával. Az utolsó tíz helyezett:
63. Vietnám
64. Ghána
65. Tunézia
66. Azerbajdzsán
67. Szaúd-Arábia
68. Jordánia
69. Omán
70. Mianmar
71. Guatemala
72. Libanon
73. Kazahsztán
Forrás: US News