2015-ben hatmillió, ötévesnél fiatalabb gyermek és 300 000 nő halt meg világszerte – olvasható a The Lancet című orvosi szaklapban. Ezen halálesetek mintegy 95 százaléka elmaradott, szegény országokban következett be, ráadásul a jó részüket viszonylag könnyen meg is lehetne előzni. A számok ráadásul jelentősen elmaradnak azoktól a célkitűzésektől, melyek mellett még 2000-ben kötelezték el magukat a világ vezetői.
„A haláleseteket meg lehetne előzni, ha az olcsó, de rendkívül nagy hatással bíró egészségügyi megoldások eljutnának azokhoz, akiknek a legnagyobb szüksége van ezekre” – mondta Robert Black, a Johns Hopkins University kutatója, a most megjelent tanulmány vezető szerzője.
A kutatók szintén nagyon fontosnak tartják a megfelelő és biztonságos fogamzásgátlókhoz való hozzáférés biztosítását, ezzel ugyanis nemcsak az anyai és a csecsemőhalálozást lehetne jelentős mértékben csökkenteni, hanem olyan fertőző betegségek terjedését is lassítani lehetne, mint az AIDS .
A kutatók azt is elemezték, hogy ezeket a hatásokat mekkora anyagi befektetéssel lehetne elérni. Ha mind a 74 érintett országban bevezetnék az intézkedéseket, az összesen kevesebb mint öt dollárba (nagyjából 1500 forintba kerülne) évente.
„Ez a befektetés ráadásul olyan előnyökkel járna, melyek nemcsak az egészségügy területén lennének érzékelhetőek. Ha biztosítjuk az egészséges várandósság és születés körülményeit, akkor azzal nem pusztán a gyermekek életét menthetjük meg, de arra is nagyobb esélyt kaphat az újszülött, hogy egészségesebben nőjön fel” – tette hozzá Black.