A mostani kutatásban 13 ezer osztrák és német felnőtt adatait, illetve genetikai mintáit elemezték (az adatokat két korábbi felméréshez gyűjtötték be). A vizsgált nők 7,5, a férfiaknak pedig 8,8 százaléka volt balkezes.
"Meglepetésünkre ez az aránytalanság többek között annak is köszönhető, hogy novemberben, decemberben és januárban több balkezes férfi születik. Február és október között a született férfiak 8,2 százaléka balkezes . A téli hónapokban ez az arány azonban 10,5 százalékra ugrik fel" - nyilatkozta Ulrich Tran, a kutatás egyik vezetője.
"Nem a születés időpontja van befolyással a bal- vagy jobbkezességre, hanem egy nagyjából fél évvel korábbi időpont, akkor ugyanis több a napfény, ami hormonális hatásokon keresztül befolyásolja az embrionális fejlődést" - magyarázta Tran.
Az 1980-as években két amerikai neurológus, Norman Geschwind és Albert Galaburda alkotta meg azt az elképzelést, mely szerint a kézdominanciát (a balkezeseknél a jobb agyfélteke a domináns, a jobbkezeseknél pedig a bal agyfélteke). A magasabb tesztoszteronszint némileg késlelteti a jobb agyfélteke érését. A fiú magzatoknál eleve magasabb a tesztoszteronszint, emellett pedig a napfény az anyai szervezet tesztoszteronszintjét is emeli.