Fiatal anyák réme: a szülés utáni depresszió

"Félek, hogy a gyerekemnek nem leszek jó anyja. Attól tartok, tökreteszi a kapcsolatom. Esetleg attól, hogy többé már semmi izgalmas és érdekes nem történik az életemben. Félek az alvástól, félek az élettől." A világon nők milliói szenvednek szülés utáni depresszióban.

Németországban 2013-ban mintegy 700 ezer gyermek született, ebből az anyák 19 százalékán jelentkeznek a szülés utáni depresszió tünetei, hét százalékuknál pedig a betegség súlyossá is vált. A lefolyás mindenkinél más, van, aki észre sem vesz semmit, van, akinél enyhe lefolyású, és sajnos van, akinél sokkal komolyabb.

A témában könyvet író Ulrike Schimpf a saját példáján keresztül írja le a betegséget, hiszen második fia születése után ő is megtapasztalta, milyen ez a betegség. Elmeséli, hogy álmatlanságban szenvedett, gyakran heves szívdobogás, vagy pánikrohamok jöttek rá, indokolatlan félelmei voltak, izzadt - és ezek ráadásul csak a legjellemezőbbek voltak.

Pontosan szeretné tudni, gyermeke mikor fog megszületni? Adja meg az utolsó menstruációja időpontját, kattintson! A depresszió első formái a szülés után hat-nyolc héttel jelentkeznek, ez az esetek mintegy harminc százalékában jár együtt azzal, hogy az anya úgy érzi, nem képes igazán szeretni a gyermekét. Ugyanilyen gyakori azonban ennek ellenkezője is, a feltétlen szeretet és aggodalom, a felesleges rémület a baba minden tüsszentése vagy csuklása után.

Schrimpf szerint az a legkülönösebb az egészben, hogy semmilyen jele nem volt korábban annak, hogy esetleg depressziós lehet. Kiegyensúlyozott életet élt, párkapcsolata és munkája rendben volt, így ő maga sem tudta volna soha elképzelni magáról. Sok nőt váratlanul is érnek a jelek, és gyakran hónapok telnek el, mire orvoshoz fordulnak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

"Sok csüggedt nő magába folytja az érzéseit, azt mondogatja, hogy csak össze kell szednie magát, vagy újra nekifutnia - mondja Claudia Reiner-Lawugger, a bécsi pszichiátriai ambulancia vezetője. - Pedig a folyamat lerövidítése érdekében fel kell keresni a szülésznőt, szakembereket vagy ezzel foglalkozó intézeteket."

Már csak azért is, mert a gyógyulás esélyei jók. "Általában már három-négy héttel a kezelés megkezdése után óriási az előrelépés" - teszi hozzá Reiner-Lawugger, aki naponta találkozik ilyen betegekkel, és segít a gyógyulásukban: antidepresszánsokat ír fel nekik, segít újraszervezni az életüket, vagy személyes és csoportos terápiával próbál rajtuk segíteni.

A szülés utáni depresszió nem válogat, bárkinél előjöhet, de azok különösen veszélyeztetettek, akik hátrányos körülmények között élnek, vagy valamilyen fizikai erőszaknak estek áldozatul, esetleg a szülés előtt is szenvedtek már valamilyen mentális betegségben.

A depresszió első formái a szülés után hat-nyolc héttel jelentkeznek, ez az esetek mintegy harminc százalékában jár együtt azzal, hogy az anya úgy érzi, nem képes igazán szeretni a gyermekét

Kialakulásában a társadalmi átalakulások is fontos szerepet játszanak, hiszen régen, amikor generációk éltek egy fedél alatt egy-egy családi házban, könnyebb volt a fiatal anyák helyzete is, hiszen állandóan volt segítségük, és többen is tudtak jó tanáccsal szolgálni. Ma már leginkább csak könyvekből lehet megszerezni a kellő tapasztalatot, a szoptatástól egészen a fürdetésig, ez pedig sok anyának csüggedésre ad okot.

Ráadásul az emberi környezet sincsen jó hatással arra, aki depresszióban szenved - erre Schrimpf azt a példát hozza, hogy hányszor megkapta, hogy márpedig ő akarta a gyereket, nevelje is fel. "Persze, hogy én akartam, nagyon is, hiszen ez az ember életében a lehető legnagyobb boldogság. Mégis szörnyű helyzetként éltem meg, és ezt másnak nehéz megérteni."

Ez a betegség azért is alattomos, mert a bűntudat, hogy az anya nem szereti eléggé a gyerekét, csak súlyosbítja a helyzetet. Egy rákos betegnek sem lehet azt mondani, hogy "ne is foglalkozz vele, menj ki a jó levegőre, és gondolj valami szépre!" A betegséget megfelelően kell kezelni, és le lehet győzni, nem is olyan nehezen.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra