Gyász az ünnepek idején: hogyan vészeljük át?

A gyász elviselése a mindennapokban is kihívást jelent, az ünnepi időszakban viszont fokozottan nehéz, már-már lehetetlen elviselni elhunyt szeretteink hiányát. Miért erősödik fel ilyenkor a fájdalom, és hogyan éljük túl, hogy már nincs köztünk, akivel ünnepelni szeretnénk?

Az elmúlt években a koronavírus-járvány miatt rengetegen vesztették el barátaikat és családtagjaikat, miközben nem csökkent a rák, a szívroham, az agyvérzés és a balesetek által szedett áldozatok száma sem. Akármi is az ok, egy biztos: a karácsony a szeretetről és az összetartozásról szól, így ebben az időszakban különösen nehéz lehet a gyászolóknak.

„Ha elveszítettünk egy általunk szeretett személyt, hozzá kell szoknunk egy élethez, immár az illető nélkül. Mivel az ünnepi időszakban általában a szeretteinkre összpontosítunk, minden a veszteségre fog emlékeztetni minket” – magyarázta Cassandra Godzik mentálhigiénés szakember, aki főként a gyász feldolgozásában segít betegeinek.

Egy másik szakértő, a gyász, veszteség és trauma kezelésére specializálódott terapeuta, Merryl Rothaus pedig arról beszélt a Health.com-nak, hogy az adventi időszakról mindenkinek az örömteli várakozás jut eszébe, így ha valaki a vesztesége miatt nem képes ünnepi hangulatba kerülni, az hajlamos azt gondolni magáról, hogy valami baj van vele. Ez végül ahhoz vezetet, hogy az illető elfojtja fájdalmát, vagy bezárkózik és elszigetelődik. Ettől viszont még nehezebben kezelhetővé válik a gyász, és akár depresszióba is átcsaphat.

gyász, szomorúság, bánat, karácsony, fájdalom
Az ünnepi időszakban szinte lehetetlen elviselni elhunyt szeretteink hiányát. Fotó: Getty Images

Reflektorfénybe kerül a bánat

A gyászra is igaz az örökérvényű mondás: az idő a legjobb gyógyszer. Vagyis minél több idő telik el a veszteség óta, annál inkább elfogadjuk a tényt, hogy az elhunyt személy már nincs velünk, nem része mindennapjainknak. Ez viszont nem jelenti azt, hogy időnként nem erősödhet fel a hiánya.

Ha például van olyan ünnepi hagyományunk, amely a szeretett személyhez kötődött – például mindig együtt sütöttük a mézeskalácsot, vagy minden évben az ő házában jött össze a baráti társaság –, akkor elkerülhetetlenül fokozódik a fájdalmunk, amikor eszünkbe jut, hogy azt többé nem csinálhatjuk együtt. Az új hagyományok kialakítása persze segíthet kissé enyhíteni a hiányt, de a fájdalom eltüntetését ne várjuk tőlük.

Lehangoltság, visszahúzódó viselkedés, gyakori sírás, koncentrációs nehézségek, evészavar, inszomnia - a felsorolt tünetek a gyász természetes velejárói lehetnek, de utalhatnak depresszióra is. Nézzük, mi különbözteti meg egymástól a gyászt és a depressziót.

Hogyan éljük túl az ünnepi időszakot?

A veszteség ünnepek alatti megéléséhez és feldolgozásához nincs mindenki számára működőképes „recept”, hiszen két ugyanolyan gyászmunka sem létezik. Abban viszont a legtöbb szakértő egyetért, hogy nem az erőltetett vagy megjátszott vidámság a jó megoldás. Első lépésként tehát töröljük ki a fejünkből a „most nem szabad sírnom” és a „karácsonykor nincs helye a szomorúságnak” gondolatokat. Teljesen normális, ha fájdalmat érzünk, amiért elvesztettünk valakit, aki fontos volt nekünk, és van helye a közös emlékek felidézése miatt jelentkező búskomorságnak is. Az ilyenkor átélt gyötrődés mértéke általában megegyezik az elhunyt személy iránt érzett szeretet mértékével, és ezt egyáltalán nem kell szégyellnünk vagy elrejtenünk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A Health.com által megkérdezett szakértők az alábbiakat ajánlják, hogy gyászolóként könnyebben átvészeljünk a karácsonyt:

  • Ne hagyjuk, hogy mások mondják meg, hogyan kellene éreznünk, ünnepelnünk vagy kinéznünk! Nem kötelességünk mások elvárásainak megfelelni, főleg, ha azok irreálisak.
  • Ha nem vágyunk nagy ünnepi felhajtásra, akkor nyugodtan mondjuk le a nagyszabású karácsonyi vacsorát vagy a szilveszteri házibulit. Ünnepeljünk bátran visszafogottan, ha az jobban esik nekünk.
  • Pihenjünk, amennyit csak lehet, fogyasszunk tápláló és finom ételeket, figyeljünk az igényeinkre!
  • A gyász okozta érzelmi stressz igazán kimerítő, ezért legyünk megértőbbek és türelmesebbek magunkkal!
  • Ha valami nem megy egyedül, bátran kérjünk segítséget!
  • Csináljunk csupa olyan dolgot, ami feltölthet minket testileg és lelkileg egyaránt. Például vegyünk esténként egy pihentető fürdőt, vagy szánjunk mindennap néhány órát a hobbinkra.
  • Ha nem bírjuk az egyedüllétet, kérjük meg egy közeli barátunkat, hogy jöjjön át hozzánk.

Ha pedig az ünnepek elmúltával is úgy érezzük, hogy annyira elviselhetetlen a veszteség, hogy az akár mindennapi tevékenységeinkben is hátráltat minket, akkor mindenképpen forduljunk gyásztanácsadóhoz vagy pszichoterapeutához. A szakemberek segíthetnek végigmenni a gyász fázisain, anélkül, hogy ártanánk magunknak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.