A május és augusztus között született gyerekek számára nehezebben indulhat az iskola - írta a brit Oktatási Minisztérium adataira hivatkozva a Daily Mail . A nyári születésű kis diákoknak ugyanis keményebb dió lehet az alap matematikai és kommunikációs készségek, valamint az írás-olvasás elsajátítása, mint mondjuk az ősszel születetteknek.
Az ősziek jobban teljesítenek
A lap által idézett adatokból kiderül, hogy a nyári gyerekeknek csak a 62 százaléka éri el a "jó fejlettségi szintet" a tanárok első év végi értékelése alapján. Az őszieknél ez az arány 81 százalék. A "jó fejlettségi szint" annyit jelent, hogy a gyermek elérte a tőle elvárt szintet kommunikációs és nyelvi készségek, fizikai fejlődés, személyes, szociális és érzelmi fejlettség, valamint matematika és írás-olvasás terén is.
Mi lehet az oka?
A szakemberek szerint erre igen egyszerű lehet a magyarázat. A brit iskolarendszerben a gyerekek 5 éves koruktól tankötelesek, de a nyáron született gyerekek már négyévesen bekerülnek az iskolába, így jó pár hónappal fiatalabbak és tapasztalatlanabbak társaiknál.
Az első év folyamán még alapvető dolgokat - például színeket, formákat, betűket és számokat - tanulnak a diákok. Egy négyéves gyerek azonban 20 százalékkal fiatalabb, így 20 százalékkal kevesebb élettapasztalata van, valamint ennyivel kevesebb ideje lehet elérni a megfelelő fejlettségi szintet fizikálisan és érzelmileg.
A brit Oktatási Minisztérium szóvivője szerint teljesen normális, ha azt látjuk, hogy a fiatalabb gyerekek valamivel gyengébben teljesítenek társaiknál az iskola első éveiben, de aztán gyorsabban is fejlődhetnek, így még alsó tagozatos korukban utolérhetik a többieket.