A szakember szerint nemcsak a mennyiség a lényeg, hiszen már önmagában a képek megosztása is árthat a gyermeknek. A gyermekek például azt érezhetik, hogy "elrabolták gyermekkorukat", mivel olyan képeket osztottak meg róluk, amelyekhez nem járultak hozzá. Ráadásul egyesek a fürdőkádban ülő, meztelen gyermekükről is közzétesznek fotókat. Ezek akár pedofilokhoz is eljuthatnak - emelte ki a szakember.
A gyermekpszichiáter az úgynevezett digitális gyermekrablás létezésére is felhívta a figyelmet. Ez azt jelenti, hogy a gyermekfotókat ellopják és felhasználják valamilyen célra, például reklámokhoz. Pászthy Bea ezért azt javasolta, hogy a közösségi média használata helyett a szülők inkább több "offline" időt töltsenek gyermekükkel a valódi világban.
Az internet kevésbé ismert veszélyei
Nagyobb gyermekek esetében is a szülő felelőssége, hogy a már önállóan internetező kiskamaszok tudják, milyen képeket és adatokat szabad megosztaniuk magukról. Emellett azonban nem szabad elfelejteni a közösségi oldalak használatának egyéb veszélyeit sem. A Columbia Egyetem korábbi, 600 ezer résztvevő bevonásával készült tanulmányából például az derült ki , hogy az Egyesült Államok lakosságának összes korosztályában emelkedik a depresszió előfordulása. Különösen a tinédzserek érintettek: a 17 és 19 éves kor közötti generáció 12,7 százaléka küzd ilyen jellegű érzelmi zavarokkal. A tanulmány szerzői szerint a fiatalokat fokozottan veszélyeztetik az olyan újszerű jelenségek, mint a cyberbullying és a problémás közösségimédia-használat.
Egy másik korábbi cikkünkben pedig arról írtunk, hogy internetes térben könnyen válhatnak a gyerekek rosszindulatú bűncselekmények áldozatává. Nehezíti a helyzetet, hogy a fiatalok nincsenek tisztában azzal, hogy bűncselekményt követnek el velük szemben, ráadásul sokszor a korukból fakadó titkolózásuk is akadályozza azt, hogy segítséget kapjanak egy felnőttől. A rendőrség is csak akkor tehet bármit az ügyben, ha a történtek nyilvánosságra kerülnek.