Hány napot igazolhat a szülő egy tanévben?

Elindult az idei tanév, több iskolában már az első szülői értekezleteket is megtartották. Ahogy azt előre sejteni lehetett, a járvány számos új kérdést felvet - a többi között a gyerekek hiányzásainak igazolásával kapcsolatban is.

Szinte azonnal kiderült, hogy nincs egyértelműen értelmezhető, egységes szabályozás azzal kapcsolatban, hogy ebben a rendhagyó módon kezdődő tanévben hány napot igazolhatnak a szülők. Míg van olyan iskola, ahol 10-15 napot, máshol egyet sem. A helyzet meglehetősen zavaros, ami sok szülőből érthetően heves indulatokat vált ki.

Koronavírus: ezek a leggyakoribb tünetek gyerekeknél Fáradtság és fejfájás jelzik leggyakrabban a gyermekeknél a COVID-19-et. A kutatók korcsoportokra bontott tünetellenőrző listákat szorgalmaznak, hogy minél hatékonyabbá váljon a koronavírus-szűrés. Kattintson a részletekért!

Többen attól tartanak, hogy laikusként nem tudják majd eldönteni, hogy a gyermeküket mikor engedhetik el az iskolába, illetve enyhébb tünetek esetén mikor forduljanak orvoshoz. Azoknál az intézményeknél pedig, ahol a vezetőség egyetlen szülők által igazolt napot sem engedélyezett, felmerül a kérdés, vajon hogyan oldanak meg a jövőben egy-egy nap családi okból történő hiányzást.

Nehezen értelmezhető szabályok

A különbségek elsősorban a nehezen értelmezhető, központi eljárási rendből adódnak - mondta el a HáziPatika.com megkeresésére dr. Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke. "Az intézkedési terv megalkotása során sajnos egyáltalán nem egyeztettek velünk. Az elkészült javaslat valóban értelmezhető úgy is, hogy a gyermek minden iskolai hiányzását orvossal kell igazoltatni. Azonban, ha ezt az ajánlást az oktatási intézmények ilyen szélsőséges módon, betű szerint betartják, az nagy mértékben megnöveli az indokolatlan és elkerülhető orvos-beteg találkozást" - vélekedett a szakember.

A szülők sem tudhatják, mikor biztonságos iskolába engedni a gyereket. Fotó: Getty Images
A szülők sem tudhatják, mikor biztonságos iskolába engedni a gyereket. Fotó: Getty Images

Dr. Póta György hangsúlyozta, hogy a Házi Gyermekorvosok Egyesülete már a tavalyi évben - azaz a koronavírus-járvány előtt - javasolta az iskolák számára, hogy a korábban elfogadott, szülők által igazolható 3 napos hiányzást emeljék fel 15 napra. "Ezt több helyen megtették, és szerencsére most, a járvány idején is megtartották. Nemcsak a családi programok igazolása esetén hasznos ez, hanem olyan enyhébb lefolyású betegségeknél is - például egy-két napig tartó hasmenés esetén -, amelyeknél elkerülhető az orvossal való személyes találkozás" - hívta fel a figyelmet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Nehéz a kapcsolattartás

Nem könnyíti meg a helyzetet a gyermekorvosok leterheltsége sem. A szülők gyakran panaszkodnak arra, hogy a tanév kezdete óta különösen nehéz telefonon elérni a gyermekorvosi rendelőket. Azokban az iskolákban, ahol a szülők nem igazolhatnak egyetlen napot sem, ez a probléma még fokozottabban fog jelentkezni akkor, ha a szezonális megbetegedések száma is megnő.

"Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy a területünkön már a járvány elején minden gyermekorvosunknak készítettünk saját e-mail-címet, amely segítségével a körzetükbe tartozó szülők jóval könnyebben elérhetnek bennünket. Mivel a járvány idején telefonos időpont-egyeztetés után lehet csak a gyermekeket a rendelőbe vinni, ez a kapcsolattartási mód komoly segítséget jelent mind a szülők, mind pedig a gyermekorvosok számára" - árulta el az egyesületi elnök.

Nem mindegyik gyermekorvos gondolja ugyanazt

Dr. Póta György elmondta azt is, hogy a gyermekorvosok véleménye sem egységes. Mivel a gyermekek 40 százalékánál a koronavírus tünetmentes vagy enyhe lefolyású, ezért több orvos nem meri felvállalni, hogy tesztelés nélkül engedi vissza őket a közösségbe. Ez elkerülhető lenne persze, ha minden gyermeket folyamatosan tesztelnének, de ez a lehetőség jelenleg nem reális. Azonban, ha minden esetben szigorúan kiírnák a legenyhébb tünetekkel rendelkező gyermekeket is 10-12 napra - ami egyes esetekben ráadásul kiterjedhet akár a családtagokra is -, akkor bizonyos területeken két héten belül az összes oktatási intézmény megszűnne hagyományosan működni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra