Hideg vagy forró zuhany, melyik a jobb a hőségben?

Sokan esküsznek nyáron is a forró zuhanyra, mások inkább a jeges víz alatt keresnek lehűlést. De vajon kinek van igaza?

A nyári felfrissülés egyik legnépszerűbb módja a zuhanyzás. Igen ám, de forró vagy hideg víz alá álljunk be ilyenkor? Melyik a jobb? Bár sokan rávágják, hogy a jéghideg vízzel való tusolás jelenti az azonnali megoldást, másokban felmerül a kérdés, hogy ezzel vajon nem pont az ellenkező hatást érjük-e el. A nagyon meleg víz pedig szintén felvet pár kérdést - írja a Metro.

Hideg vagy forró zuhany? Kerüljük a szélsőségeket

Az mindenesetre tény, hogy mind a nagyon hideg, mind a forró zuhanyok befolyásolják a szervezet hőjelzéseit. A meleg vízről általában azt halljuk, hogy jó hatással lehet a feszültségre, az izmokra, a keringésre, de a Thompson Tee szakértői szerint a forró zuhanyzás forróbbá teszi a testet, ami nyáron különösen nem jó.

zuhanyzás
Sem a forró, sem a hideg vizes zuhany nem ideális nyáron. Fotó: Getty Images

A hideg zuhany viszont szintén kontraproduktív, mivel megtévesztil a testet. Szervezetünk így azt hiszi, hideg van, így nem kell izzadnia, ami a test természetes hűtőmechanizmusa. A hő tehát bent marad a testünkben. A szakemberek szerint a jéghideg zuhany összességében lehűtheti a testet, de a hatás csak pillanatnyi. Amint kilépünk a zuhany alól, még melegebbnek fogjuk érezni a testünket, mint a hideg zuhany előtt.

Langyos zuhanyt a testnek

Egy, a Metro.co.uk-nak nyilatkozó szakértő, Dominic Lees-Bell a langyos vizet ajánlja, mert, idézzük: „csökkenti a testhőmérsékletet, mivel stimulálja a test hőszabályozó rendszerét”. A szakértő azt is hozzáteszi, hogy ez azért fontos, mert ezáltal fokozódik a vérkeringés az egész testben. Ez pedig a testhő elvezetését és ezáltal a testhőmérséklet csökkenését eredményezi.

A zuhanyzás vége felé érdemes fokozatosan, nagyjából tíz másodpercenként csökkenteni a víz hőfokát, hogy testünk akklimatizálódjon és lehűljön.

Erre ügyeljünk zuhanyzás után

Ha végeztünk, igyekezzünk egy hűvösebb helyet találni az öltözködéshez, így elkerülhetjük, hogy már rögtön a tusolás után megizzadjunk. Szellőztessük ki a fürdőszobát, hogy megszabaduljunk a párás levegőtől.

A törölközővel pedig csak óvatosan dörzsöljük magunkat. Ha ezt túl erősen csináljuk, a súrlódás miatt is nőhet a testhő, ami izzadáshoz vezethet. Ezenkívül az erős dörzsölés bőrszárazságot és bőrirritációt is okozhat, úgyhogy érdemes inkább laza mozdulatokkal felitatni bőrünkről a vizet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Változóan felhős időre számíthatunk, de az éjszaka első felében a keleti tájakon még több lehet a felhő, illetve az Északi-középhegység térségében hajnalra zúzmarás köd képződhet. A Tiszántúlon lassanként megszűnik a havazás, másutt csak kisebb hózápor fordulhat elő. Az északnyugati, nyugati szél helyenként élénk marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -6 és 0 fok között várható, de a szélárnyékos, hóval borított tájakon ennél jóval hidegebb, akár -10 fok körüli értéket is mérhetünk. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra