Feszültség forrásai is lehet
A valóság azonban sajnos gyakran nem ilyen felhőtlen, hiszen az ünnep feszültség forrása is. A karácsonyi készülődéskor a szerepek rendszerint le vannak osztva: apuka reszortja a fenyőfa, anyuka főz, takarít, ajándékot csomagol .
Az idő sürgetése, a nagy rohanás és az a teher, ami főként a háziasszonyokra hárul ilyenkor pedig viták, nézeteltérések forrása lehet. Fontos ezért, hogy rákészüljünk a karácsonyra és minden teendőt már idejében beosszunk. Így a karácsony valóban meghitt családi ünnep lehet.
Legyen a karácsony a nyugalom, a szeretet ünnepe
Az egész családnak fontos
"A karácsony nem csak a gyerekeknek fontos, hanem a felnőtteknek is, ilyenkor mindenki együtt van a szeretteivel, mindenki igyekszik jó hangulatot teremteni" - mondta lapunknak Frank Zsuzsa klinikai szakpszichológus.
Hozzátette: az ünnep nagyon fontos a család szempontjából, hiszen a szülők a gyerekeknek hagyományt teremtenek és példát mutatnak például abban, hogyan kell a másikra figyelni, egy személyes, neki szóló ajándékkal.
Válás után - karácsonykor együtt?
Sok családban azonban már önmagában a közös ünneplés is dilemmát vet fel: elvált szülők esetében nem egyértelmű, hogy a gyerekek külön-külön költik el a karácsonyi ebédet/vacsorát az egyes szülőkkel, vagy erre az egy estére ismét egy családdá válnak.
A döntés Frank Zsuzsa szerint család és egyénfüggő, illetve nagyban befolyásolja az is, hogy a szülők az elválás melyik fázisában tartanak. "Ha még erős a düh és a sértettség, a szülők haragszanak egymásra, nem kommunikálnak egymással, és bár egy asztalnál ülnek, de megáll a kés a levegőben, akkor nem jó ötlet közös karácsonyt szervezni" - véli a klinikai szakpszichológus.
"Ha azonban eltelt már a válás óta annyi idő, hogy lenyugodtak a kedélyek és már a hétköznapokban is van átjárás a két család között, beszélnek egymással, születésnapokon is közösen ünnepelnek, akkor a gyerekek szempontjából jó, ha együtt töltik a karácsony estét" - fogalmazott Frank Zsuzsa. Szerinte ugyanis ebben az esetben nem látszatról van szó.
A szakértő szerint a karácsony önmagában nem tud összhangot teremteni egy amúgy feszültséggel terhes családban, ám ha mindenki félreteszi saját sértettségét, egy pozitív élmény lehet a közös ünnep . Hiszen a karácsony családösszetartó és megerősítő.