A legyengült, súlyos állapotú betegek sokkal fogékonyabbak a különböző kórházi fertőzésekre , ezért van szükség szigorúbb szabályozásra - ami egyaránt vonatkozik az ott dolgozókra és a látogatókra. Míg a dolgozóknak az osztályra belépve teljes ruházatukat le kell cserélniük, addig a látogatóknak általában egy védőruházatot kell az öltözékük fölé venniük. Annak érdekében, hogy az esetleges fertőzéseket munkájuk során ne vigyék át egyik betegtől a másikhoz, a dolgozók rövidujjú inget húznak, így ugyanis sokkal könnyebben tudják fertőtleníteni a teljes karjukat.
Továbbá az is fontos, hogy a betegek környezetének higiéniájára fokozottan ügyeljenek: általános szabály, hogy az orvosi eszközök, műszerek fertőtlenítését vagy éppen a páciensek ágyneműinek kezelését is az intenzív szakdolgozói végzik. A gyógyításhoz szükséges eszközökhöz és a beteg közvetlen környezetében lévő tárgyakhoz a takarítószemélyzet nem nyúlhat.
Rendszeresen végeznek úgynevezett zárófertőtlenítést is, amikor a fertőző betegek
gyógyulása, távozása, elszállítása, esetleg elhalálozása után a környezetében visszamaradt
kórokozókat elpusztítják. Ez a fertőtlenítési eljárás kiterjed a berendezési és felszerelési tárgyakra, a beteg által használt vécére, mosdóra, a beteg és az őt ellátó személyzet ruházatára, valamint mindazon anyagokra, tárgyakra és eszközökre, amellyel a fertőző beteg érintkezett vagy érintkezhetett.
Az intenzív osztályokon egyébként általában ugyanazokat a fertőtlenítőszereket használják, mint más osztályokon - de nagyobb dózisban, és gyakrabban is végzik velük a fertőtlenítéseket.