Talán mindannyian átéltük már egyszer az életben, hogy egy kiadós étkezés után úgy érezzük: mindjárt kipukkad a gyomrunk. A kellemetlenséghez gyakran társul egy még kellemetlenebb tünet, a múlhatatlan puffadás-érzés. Ennek az az oka, hogy az emésztés során a gyomor-bélrendszeri traktus megtelik felesleges gázzal, ami így szó szerint felfújja a gyomrot, feszes és telt érzést okozva. Mindez nagyon fájdalmas is lehet, és sajnos még a böfögés sem sokat segít rajta.
A puffadást e mellett számos különböző ok okozhatja, többek között székrekedés, hormonális egyensúlyhiány, valamint olyan alapbetegségek, mint fertőzés, ételérzékenység, irritábilis bél szindróma, sőt még a stressz is. Az étrend szintén fontos tényező, amely puffadó bélrendszerhez vezethet.
A rostos ételek is elősegíthetik a puffadást
A ZME Science szerint a kutatók két évtizede gyanítják, hogy a rostdús táplálkozás a magas sóbevitel mellett gyomorpanaszokat okozhat. A DASH-Nátrium tanulmány néven ismert vizsgálatot 1998 és 1999 között végezték négy klinikai központban 412 magas vérnyomásban szenvedő résztvevővel. A résztvevők a DASH-diétát tesztelték, egy akkoriban újszerű, rostban gazdag és zsírszegény étrendet, amely sok gyümölcs, diófélék és zöldség fogyasztását foglalta magában.
A kutatók megállapították, hogy a magas rosttartalmú DASH-diéta 41 százalékkal növelte a puffadás kockázatát az alacsony rosttartalmú kontrolldiétához képest, és a férfiakra ez nagyobb mértékben volt hatással, mint a nőkre. Ez meglepő volt, mivel a puffadás csökkentésére kínált hagyományos tanács a több rost fogyasztása. A tanulmány azonban azt is megállapította, hogy a túl sok só fogyasztása is jelentősen hozzájárult a puffadás kockázatához, a DASH magas nátriumtartalmú változata 27 százalékkal növelte a puffadás általános kockázatát.
Nem tudják az okát
Bár úgy tűnhet, a puffadást a túl sok evés okozza, valójában inkább az a kérdés, hogy milyen ételeket eszünk, amelyek puffadáshoz vezetnek. A Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health új tanulmánya szerint azok az emberek, akik magas sótartalmú élelmiszereket fogyasztottak, sűrűbben számoltak be gyomor-bélrendszeri puffadásról. A kutatók arra is bizonyítékot találtak, hogy ha az emberek csökkentik a nátriumbevitelt, csökken a puffadás is, de ilyenkor a magas rosttartalmú ételek önmagukban nem okoznak panaszokat.
A tudomány előtt ugyanakkor rejtély, hogy a só miért okoz puffadást. Azt gyanítják, hogy a nátrium vízvisszatartó tulajdonsága lehet a ludas. A nátriumbevitel a bél mikrobiomját is megváltoztathatja, ezáltal módosítva a baktériumok szulfidtermelését. Nem árt tudni, hogy az alkalomszerű puffadás igen gyakori, és általában magától megszűnik. Ha azonban állandó puffadást tapasztalunk, érdemes orvoshoz fordulni. E mellett ajánlott a rendszeres testmozgás, a magas sótartalmú ételek és szénsavas italok kerülése, valamint a megnövelt folyadékbevitel.