Kiegyensúlyozottabb az a gyerek, aki egy válás után mindkét szülőjével kapcsolatot tart, azok a szülők pedig rendszerint jobban érzik magukat a bőrükben, akik váltott gondoskodásban nevelik tovább gyerekeiket – állapították meg a Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetének kutatói.
Ha a párkapcsolat nem is, a szülői kapcsolat megmarad
Magyarországon évente több tízezer gyermek éli át szülei különválását. Ha a párkapcsolatban nem is, a szülőségben továbbra fennmarad azonban a közösség, és ez a kapcsolat meghatározó a gyerekek mentális állapotára, a szülőkkel való további kapcsolatának minőségére nézve. A közös szülőség jellemzőit, a válási folyamattal való összefüggéseit, a szülők és a gyermekek jóllétének kérdéseit Magyarországon elsőként a Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetében vizsgálták 2019-2022 között. A kutatási kérdőívet mintegy 400 szülő töltötte ki.
A válással, különéléssel nem szűnnek meg a szülői feladatok, ezek összehangolása pedig a válás után nagyon fontos, ugyanakkor potenciálisan konfliktusos feladat. “A kutatásban különféle konfliktuskezelési stratégiákat vizsgáltunk, és ezek közül kettő mutatott kimondottan erős összefüggést a közös szülőséggel” – mondta el Pilinszki Attila, a kutatás vezetője. A gyermeket bevonó konfliktuskezelési stratégiánál a szülők a gyerek előtt vitatkoznak, rá lesznek mérgesek, pedig valójában az expartnerre dühösek. Az együttműködő konfliktuskezelésnél kifejezik saját érzéseiket, szükségleteiket és megpróbálják megérteni a másik fél szándékait is, valamint olyan megoldást keresnek, ami minden érintett szükségleteire reflektál.
Számos országban kötelezően vagy ajánlottan online és személyes képzéseket indítanak válófélben lévő vagy már elvált szülőknek, és konzultációs lehetőséget is biztosítanak az együttműködés kialakítása érdekében. Hasonló, mediációs szemléletű képzés kidolgozásán munkálkodnak a Mentálhigiéné Intézetben is, melynek pilotja előre láthatóan 2024 második felében indul. A cél, hogy azoknak segítsenek, akik szeretnék ezt a folyamatot és a közös szülőséget jobban csinálni.