Mikor van szükség lázcsillapításra?
Láznak a 38 °C feletti hőmérsékletet tekintjük, 37-38 °C fok között még csak hőemelkedésről beszélhetünk. A láz nem önálló betegség, hanem annak a tünete, hogy a szervezet a testhőmérséklet emelésével védekezik valamilyen kórokozóval szemben. Mivel alapvetően hasznos, ezért, ha a beteg általános állapota jó, elegendő, ha biztosítjuk a számára a nyugodt környezetben való pihenést, valamint a folyamatos folyadékpótlást, amellyel elkerülhető a kiszáradás. Azonban, ha a magas hőmérséklet rossz közérzettel, elesettséggel párosul, indokolt lehet a lázcsillapítás.
A klasszikus, fizikai csillapítást – a hűtőfürdőt és a testborogatást (priznicet) – ma már egyre kevesebben alkalmazzák. Ennek oka nem kizárólag a kivitelezésükkel járó esetleges kellemetlenség, hanem az is, hogy a hőelvonáson alapuló módszerek nem minden esetben tartósak, mivel a szervezet a lehűlést érzékelve még erősebb fokozatra kapcsolhat. A gyógyszeres lázcsillapítás ezzel szemben a belső hőközpontra hat: helyreállítja működését, amellyel a testhőmérséklet tartós csökkenése érhető el.
A fájdalom is tünet
A fájdalom – a lázhoz hasonlóan – szintén csupán tünet, amely mögött általában valamilyen heveny vagy krónikus gyulladás, sérülés vagy görcs áll. Azt, hogy mikor van szükség csillapításra, mindig a fájdalom súlyossága és annak jellege határozza meg. Ajánlott a terápiát a fájdalom erősségétől függően lépcsőzetesen felépíteni, azaz a legkevésbé erős, de még hatékony gyógyszerrel kezdeni, majd szükség esetén emelni a gyógyszeradagot. Mivel a lázcsillapítószerek egyszerre fájdalomcsillapítók is, ezért, ha az emelkedett hőmérséklet mellé például fejfájás is társul, egyetlen készítmény alkalmazásával mindkettőt csillapíthatjuk.
Láz- és fájdalomcsillapítók általános szabályai
Láz- és fájdalomcsillapítószereket mindig érdemes otthon tartani, hiszen akkor is szükség lehet rájuk, amikor bizonyos napszakban vagy egészségiállapotban nehezebb beszerezni. Fontos azonban, hogy egyszerre csak egyféle hatóanyag-tartalmú gyógyszert szedjünk be, és csak abban az esetben térjünk át másikra, ha az valamiért hatástalan. Általános szabály, hogy eltérő hatóanyagtartalmú készítményt az előző beszedése után 4 órával szedhetünk, ugyanabból pedig csak 6 óra múlva. Természetesen alkalmazás előtt minden esetben el kell olvasni a gyógyszerhez mellékelt betegtájékoztatót, mivel mindig az abban szereplő adagolási útmutató az elsődlegesen irányadó.
Egyetlen gyógyszer az egész családnak
Ha egy családban különböző generációk élnek együtt sem feltétlenül szükséges mindenki számára különböző gyógyszereket beszerezni. A patikában vény nélkül elérhetőek olyan egyénileg adagolható, csepp formátumú láz-, és fájdalomcsillapítószerek, amelyek a család minden tagja számára hatékonyan alkalmazhatóak. Ilyen készítmény a Flamborin® 500 mg/ml is. A belsőleges oldatos cseppek biztonságosan adhatóak csecsemőknek, kisdedeknek, gyermekeknek, serdülőkorúaknak és felnőtteknek is.
Oldott formátumának köszönhetően, már a beadást
követő rövid időn belül hatékonyan fejti ki hatását, amely legalább 4-6 órán
keresztül tart. A metamizol a
pirazolon típusú gyógyszerek csoportjába tartozó Flamborin® egyaránt ajánlott
magas láz, valamint különböző akut, krónikus, görcsös (kólikás), illetve
daganatokkal, sérülésekkel vagy műtétekkel járó fájdalom csillapítására is. A
biztonságosan alkalmazható, sokoldalú gyógyszer megfelelő választás lehet a
család házipatikájába, hiszen hatékonyan óvja az egész családot a láz- és a
fájdalom kellemetlen tüneteivel szemben.