"Azáltal, hogy a tanulók megszállottan sikereket szeretnének elérni, félnek a kudarc lehetőségétől, ezért ódzkodnak is nehezebb lépéseket megtenni egy új tananyag elsajátítása során" - magyarázta a kutatás vezetője, Frederique Autin a Poitiers-i Egyetemről . A szakértő úgy véli, a nehézségek elismerése fontos része a szellemi fejlődésnek és az új készségek elsajátításának. A tanulás során ráadásul az inkompetencia érzése további sikertelenségekhez vezet, amely egy ördögi kört eredményez.
A kutatók ezt az elméletet két kísérlettel is alátámasztották. Az első során 6. osztályos gyerekekkel töltettek ki egy tesztsort, miközben két csoportra osztották őket. Az egyik csoportnak azt mondták, hogy a feladatok nehezek lesznek, és sok próbálkozást igényelnek, valamint hogy természetes, ha hibáznak. A másik csoportnak azonban csak annyit mondtak, hogy töltsék ki a tesztet. Érdekes módon az első csoport sokkal jobban teljesített a feladatok során mint a második.
Egy másik kísérletbe 68 diákot vontak be, és egy olvasási-szövegértési feladatot kaptak, valamint tudományos ismereteikről kérdezték őket. Ebben vizsgálatban is azok teljesítettek jobban, akiknek azt mondták a kutatók, hogy nehezek lesznek a feladatok. Sőt ezek a diákok magabiztosabbak is voltak, mint társaik.
"A tanulás időigényes folyamat, amelynek minden szakaszát jutalmazni kell. Különösen a korai fázisokban, amikor a diákok a legtöbb nehézséggel találkoznak" - tette hozzá a kutató.