Lelassítja az öregedést a sok gyerek

Az, hogy hány gyermeket szült egy nő, befolyásolhatja, hogy milyen gyorsan öregszik, pontosabban, milyen hosszúságúak a sejtjeiben található úgynevezett telomerek. Minél több gyermeke van tehát valakinek, az annál jobban lelassíthatja az öregedési folyamatokat.

A kanadai Simon Fraser University kutatói, Pablo Nepomnaschy professzor és Cindy Barha vezetésével, arra a következtetésre jutottak, hogy azok a nők, akik többször szültek, hosszabb telomerekkel rendelkeztek.

Az öregedés - jelenlegi tudásunk szerint - nem megállítható és nem is visszafordítható folyamat, ám ha időben vesszük fel a harcot az öregedés ellen, akkor jelentősen lelassíthatjuk. Melyek az öregedés első jelei, és mit tehetünk ezek ellen? A telomerek a kromoszómák végén található „védelmező” részek, amelyek megmutatják a sejt öregedési ritmusát. Az idő előrehaladtával ez a telomer-szakasz egyre rövidebb lesz, vagyis minden sejtosztódás után elveszít valamennyit a hosszából. A nagyon rövid telomerrel rendelkező sejtek pedig már nem képesek további osztódásra. Ugyanakkor, minél hosszabbak ezek a telomerek, annál hatékonyabban képes „meggyógyítani” magát a sejt, és annál egészségesebb az új sejt, ami az daganatok kialakulásában is.

A több gyermek vállalása lassíthatja az öregedést

A mostani tanulmánnyal összefüggő kutatásban 75 guatemalai maja nő vett részt, akiknek megvizsgálták a telomereik hosszúságát, illetve azt, hogy hány gyermeket szültek. A telomereket két alkalommal mérték, 13 év különbséggel. Úgy találták, hogy a közkeletű vélekedéssel ellentétben a több gyermek nem gyorsítja fel a biológiai öregedés ütemét, hanem lelassítja azt. Minél több gyermeket szült valaki a vizsgálat 13 éve alatt, annál hosszabbak voltak a telomerek.

„Ennek a jelenségnek a hátterében valószínűleg a gyermekvállalás során jelentősen megnövekedő ösztrogénszint állhat. Ez a hormon egyben erőteljes antioxidáns is, mely megvédi a sejteket az öregedéssel szemben” – mondta Nepomnaschy.

A szakemberek szerint az a környezet is nagyon sokat számít, melyben a nők gyermeket vállalnak és felnevelik őket. A kutatásban vidéki közösségeket vizsgáltak, ahol a nők összetartóak, és azok, akik gyermeket szülnek, nagyon sok támogatásra számíthatnak a családtagjaiktól és a barátaiktól. „Ezek a nők szinte soha nincsenek egyedül, sokan sgítenek nekik, így sokkal több energiájuk marad, így ezt a szövetek regenerálására fordíthatják. Ez is lassítja az öregedés folyamatát ” – magyarázta Nepomnaschy.

A szakemberek mindenképpen további kutatásokat kívánnak végezni, elsősorban arra kíváncsiak, hogy az eltérő szociokulturális háttérrel rendelkező nőknél hogyan alakul a telomerek hossza a szülések után.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +5 °C

Az éjszaka képződött köd, illetve rétegfelhőzet kiterjedése fokozatosan csökken, legtovább az északkeleti határnál marad meg. Másutt fátyolfelhős idő várható, de észak felől csökken annak is a mennyisége. Legfeljebb ködszitálás fordulhat elő a ködös területeken. A délnyugati, nyugati szél időnként megélénkül. A hőmérséklet kora délután 13 és 20, késő este 6 és 13 fok között alakul. Fronthatásra napközben nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei nem valószínű, hogy felerősödnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra