Már több mint kétmillió e-személyi van a lakosságnál
Az elektronikus személyazonosító igazolvány 2016. januári bevezetésétől eltelt két év alatt 2,683 millió új típusú igazolványt kérelmeztek. Az emberek leggyakrabban a személyazonosságuk igazolására használják az okmányt, de a személyes adatok kiolvasását támogató rendszerek használata is egyre meghatározóbb - közölte a Világgazdasággal a Belügyminisztérium (BM).
Ezt támasztja alá, hogy az elektronikus aláírást igénylők száma folyamatosan növekszik: 2016-ban 67 350, 2017-ben 123 037 igénylés érkezett, ma már több mint 190 ezer elektronikus aláírással ellátott e-személyi van forgalomban. Az okmánycsere egyébként bárki számára elérhető és ingyenes - hangsúlyozták a BM-nél.
A taj-kártya még nem szűnik meg
Tavaly novemberben az egészségügyi szervezetek (kórházak, szakrendelők, háziorvosi rendelők, patikák) 83 ezer kártyaolvasót kaptak, de a kapcsolódó informatikai fejlesztések még folyamatban vannak. A Belügyminisztérium tájékoztatása szerint várhatóan 2018 első negyedévében elkészül a szükséges informatikai háttér, és azután az egészségügyi dolgozóknak lehetőségük nyílik arra, hogy az e-személyiről olvassák ki a társadalombiztosítási azonosítót.
A taj-kártya azonban még jó darabig biztosan nem szűnik meg. Ennek egyik oka, hogy az e-személyihez kapcsolódó szolgáltatások önkéntesek, másrészt érvényben vannak olyan 2016 előtt kiadott személyi igazolványok, amelyeket 65 év felettieknek már lejárat nélkül adnak - márpedig az egészségügyi szolgáltatás igénybe vevői között ők túlreprezentáltak. Aki azonban e-személyivel rendelkezik, kiválthatja a taj-kártya használatát minden kártyaolvasóval felszerelt szolgáltatónál - írja a lap, amelynek cikkét itt érheti el .