A The Telegraph szakértőket kérdezett meg a jelenség feltehető okairól.
A szakértők éveken át úgy gondolták, hogy ebben a korosztályban a legtöbben szülés közben halnak meg. De valamikor az elmúlt évtized folyamán az arányok megváltoztak: ma az öngyilkosság vezet a halálokok között . Ez előtt legutóbb 2000-ben készült ilyen felmérés: akkor még a szülési komplikációk vezettek, mára azonban az öngyilkosságok száma nagyobb. Szomorú, hogy a női jogokkal, illetve egyenlőséggel foglalkozó szakértők mindeddig nem voltak ennek tudatában.
„Nem tudom, miért nem vettük ezt eddig észre” – mondja Suzanne Petroni, az egyik női jogokat védő szervezet vezetője. „A szülés közbeni halálozás azonban radikálisan csökkent, ami fantasztikus eredmény” – teszi hozzá.
A szülés közbeni halálozások számának csökkenésének köszönhető az is, hogy a 15–19 éves lányok közül kevesebben halnak meg ma, mint korábban. 2000-ben százezer lányból 137,4 veszítette életét, míg ma ugyanennyiből csak 112,6-an hunynak el. Ez pedig nagy eredménynek mondható. De ez az oka annak is, hogy az öngyilkosság lett a vezető halálok a tinédzser lányok körében.
A WHO-jelentés hat régiót vizsgált világszerte: Európában az öngyilkosság az első helyen áll, míg Afrikában az első ötben sincsen, mivel ott nagyon magas a szülés közbeni, illetve a HIV-fertőzés következtében a halálozás. Afrikán kívül azonban az összes többi régióban az öngyilkosság vezet a 15–19 éves lányok körében (az ugyanennyi idős fiúk esetében a közúti baleset a leggyakoribb halálok). Ezek az adatok azért is ijesztőek, mert az öngyilkosságok hivatalos száma általában alatta van a valós esetek számának, hiszen a szülők, illetve a család védelmében sok öngyilkos esetet balesetként tüntetnek fel.
A vezető halálokok a tizenéves lányok esetében a következők a WHO adatai szerint:
1. önkárosítás, öngyilkosság
2. szülési komplikáció
3. HIV/AIDS
4. Közúti baleset
5. hasmenéssel járó betegségek
„Nem tudjuk pontosan, hogy mennyire nagy a probléma” – mondja Roseanne Pearce, a brit gyermekvédelmi szervezet, a Childline munkatársa. „Azt sem tudjuk, hány eset nem kerül rögzítésre a család kérésére; így csak hozzávetőleges adataink vannak.”
Délkelet-Ázsiában azonban akutnak mondható a helyzet: itt háromszor annyi lány lesz öngyilkos, mint ahányan bármilyen más dologba belehalnak. A második régió, amelyet a leginkább sújt ez a probléma, a Földközi-tenger keleti medencéje (ide tartozik a közel-kelet és Pakisztán is). Vikram Patel pszichiáter szerint az ok a következő: „Az öngyilkosságok legvalószínűbb oka a hátrányos megkülönböztetés , ami a lányokat éri. Délkelet-Ázsiában a fiatal nők élete egészen más, mint a fiatal férfiaké.”
Cikkünk hamarosan folytatódik!
Forrás: Daily Telegraph