Miért lesznek öngyilkosok a tinédzser lányok? II.

Sokkoló statisztikára derült fény: a tinédzser lányok körében már nem a szülés a leggyakoribb halálok világszerte, hanem az öngyilkosság.

Korábbi cikkünk folytatása következik. A korábbi cikkért pedig kattintson !

Sokakban felvetheti a kérdést: milyen lelkiállapot kell ahhoz, hogy valaki öngyilkosságot kövessen el? Egy amerikai pszichológus öt okot gyűjtött össze, melyek meghúzódhatnak az öngyilkosság hátterében. Kattintson! A 15–19 éves fiúk közül ebben a régióban minden százezer főre 21,41 öngyilkosság jut, míg a lányoknál 27,82. Délkelet-Ázsiában ez az az életkor, amikor a lányoknak abba kell hagyniuk az iskolát, és a háztartási teendőknek kell magukat szentelniük. Ez persze azzal is jár, hogy feladják minden korábbi terüket, ambíciójukat. A kamaszkor ebben a társadalomban azzal jár, hogy a lányok nem élhetnek már szabadon társadalmi életet a szülői házon kívül.

Sok esetben ez azt jelenti, hogy egyáltalán nem hagyhatják el a szülői házat. És persze ez azt is jelenti, hogy sokszor a szülők által óhajtott házasságra kényszerítik őket. „Amellett, hogy ott kell hagyniuk a barátaikat, a fiatal menyasszonyokat gyakran szexre kényszerítik, és nagyon gyakori, hogy párkapcsolati agresszió áldozataivá válnak. Mindezek miatt nagyobb annak a veszélye, hogy a lány az öngyilkosságba menekül” – mondja Suzanne Petroni.

Indiában – mondja Patel – „a női öngyilkosságok aránya a legjobban iskolázott és gazdagabb területeken a legmagasabb, aminek valószínűleg az az oka, hogy itt a lányoknak több lehetőségük, több ambíciójuk lehetne, a társadalmi korlátok nem engedik ezeknek a megvalósulását”. „Indiában és Kínában az öngyilkos lányok felének nincs semmilyen mentális betegsége. Az ő esetükben a saját életük kioltása jogos kétségbeesésből adódik” – teszi hozzá Patel professzor.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kamasz fiúk öngyilkossági rátája ugyan alacsonyabb, mint a lányoké, de az is extrém magas ebben a régióban. De míg a fiúk esetében az ok általában a pénzügyi bizonytalanság, addig a lányok esetében a nemi diszkrimináció. A fiúk esetében egyébként ugyanúgy vannak nemi elvárások, amelyek nem kevésbé kártékonyak – figyelmeztet Patel professzor. A legnagyobb probléma, hogy a társadalom nagyon rugalmatlan a nemi szereprendszereket illetően.

A vezető halálokok a tizenéves fiúk esetében a következők a WHO adatai szerint:

1. közúti baleset

2. erőszak

3. önkárosítás, öngyilkosság

4. HIV / AIDS

5. fulladás

Nagy-Britanniában az öngyilkosságok 80 százalékát férfiak követik el, éppen ezért – mondja Joe Fearns, a Samaritans nevű segélyszervezet munkatársa – erre vannak elsősorban fölkészülve az ezzel foglalkozó szervezetek. Azt is megjegyzi azonban, hogy az önkárosító cselekménye többségét azonban nők követik el. Az öngyilkosságok esetében a férfiak kimagasló arányát az adja, hogy az öngyilkosság gyakran összefüggésben áll az alkohol-, illetve a droghasználattal, és ezeknek a férfiak inkább ki vannak téve, mint a nők.

Roseanne Pearce, a Childline munkatársa arról számol be, hogy a hozzájuk forduló fiatal nők 75 százalékának már voltak öngyilkossági gondolatai, illetve kísérletei, a fiúknál ugyanennek az aránya 50 százalék. DE míg a fiúk általában felakasztják magukat, addig a nők inkább valamilyen gyógyszer segítségével vetnének véget életüknek – előbbinek sokkal kisebb a túlélési rátája, mint az utóbbinak.

A tinédzser lányok öngyilkosságához számtalan probléma vezethet

A The Telegraph megszólaltatott egy 17 éves lányt is, aki korábban már kétszer kísérelt meg öngyilkosságot. Rhea (nem valós név) azt meséli az interjúban, hogy az eset azzal kezdődött, hogy a barátja „pornófüggő” lett, ugyanis az iskolájukban mindenütt jelen volt ez a téma. Rhea ugyan világossá tette számára, hogy ő még nem érzi magát felkészültnek a szexuális együttlétre, de a fiú nem hagyta annyiban, és szexuálisan zaklatta. Majd ezek a zaklatások mindennapossá váltak, de Rhea nem tett semmit. „Mivel állandóan a pornóról volt szó, úgy éreztem, ami történik, normális” – mondja. „Csapdába estem: mivel mindenki azt közvetítette, hogy ami velem történik, normális dolog, folytatnom kellett, hogy elfogadjanak. Úgy éreztem, nincs kiút. Ezért lettem öngyilkos.”

Az öngyilkossági kísérletek száma extrém magas Nagy-Britanniában a nők körében. Ebben – Patel professzor szerint – nagy szerepe van a szexuális nyomásnak, ami a nőkre nehezedik. Ehhez jön hozzá napjainkban az úgynevezett „szexting”, ami szexuális, erotikus tárgyú üzenetek küldését jelenti. Egy lány szexting közben elküldhet egy képet a partnerének, ami aztán egyszer csak kikerül nyilvánosan a világhálóra. A lányok kinézetével kapcsolatos elvárások, az állandó összeméregetésük szintén nagyon jellemző a weben. Van, hogy a lányokat pornószínészekhez hasonlítják, és persze ebből a hétköznapi nők nem jönnek ki nyertesen.

A legnagyobb nyomást a közösségi média jelenti. Az online zaklatások szintén öngyilkossághoz vezethetnek. Rosie Whitaker rengeteg időt töltött a közösségi oldalakon, mielőtt 2012-ben, mindössze 15 évesen öngyilkos lett. Nagynénje elmondása szerint a tumblr-en kezdett el követni egy olyan csoportot, ahol az önkárosítás volt a fő téma. „Olyan képeket töltöttek föl a csoporttagok, amelyen egy-egy csont és bőr lány éppen megvagdossa saját magát vagy másképp tesz kárt saját magában.

Ebben kezdtek el versengeni, hogy ki tud szörnyűbb képet feltenni” – meséli a nagynéni. Az ilyen oldalakon azonban olyan ellenséges a hangulat, hogy ha valaki beírja, hogy „ jaj, kövér vagyok ” vagy „csúnya vagyok”, akkor nem azt írják neki vissza, hogy „nem is, ne hülyéskedj már”, hanem azt, hogy „akkor menj, és kösd föl magad”. Ha valaki érzékeny, és amúgy sem találja a helyét, egy ilyen mondat egy ismeretlentől akár végzetes is lehet.

Az orvosszakértő szerint a lányok esetében azért kiemelkedően magas az önbántalmazás, az önkárosítás aránya, mert a lányok csak a saját testük fölött éreznek fennhatóságot, azon tölti ki a haragjukat, frusztrációikat. A fiúk esetében sokkal gyakoribb a mások ellen vagy tárgyak ellen irányuló agresszió, amelyen keresztül levezetődhet a stressz. A társadalmi beidegződések állnak ennek a hátterében is: míg egy fiúnak szabad kiabálni, vagy belerúgni a falba, esetleg felpofozni valakit, addig egy lány mindezeket nem teheti meg – legalábbis ha alkalmazkodik a nemével kapcsolatos társadalmi normának.

Forrás: Daily Telegraph

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.