Mikor szülnek a magyar nők?

Nemcsak Magyarországon, de egész Kelet-Európában, sőt a legtöbb fejlett országban is egyre égetőbb probléma a népességfogyás. Egy friss kutatás azt vizsgálta, hány éves korban szülnek a nők először, illetve hány gyermeknek adnak életet.

Hány évesen szülik első gyermeküket a magyar nők?

Elképesztő ütemben fogy Kelet-Európában, és azon belül Magyarországon is a népesség. Szakértők ennek legfőbb okaiként a termékenységi ráták csökkenését és a gazdasági emigrációt együttesen nevezik meg. Ami ráadásul még ennél is aggasztóbb, hogy főleg a fiatal, életerős lakosság az, amelyik nagy tömegekben kivándorol. Jelenleg tehát ezen országok egyik legfontosabb feladata a demográfiai probléma megoldása - írja cikkében a Pénzcentrum az amerikai Pew Research Center által végzett kutatásra hivatkozva.

Miért nem szülnek a magyar nők? 2018. június 8-án számoltunk be róla, hogy a következő nemzeti konzultáció témájáról, a gyermekvállalás ösztönzéséről rendezett konferenciát a Társaság a Szabadságjogokért. Kiderült, attól, hogy több pénzt rak a kormány a rendszerbe, még nem születik automatikusan több gyerek. Hogy mi lenne a megoldás , a linkre kattintva kiderül.

Mikor szülnek a magyar nők? gyermekvállalás terhesség szülés családalapítás anyaság népesség
A magyar nők a húszas éveik második felének közepén szülnek először

A felmérés arra kereste a választ, hogy a világ fejlett országaiban, köztük hazánkban hogy alakul a szülési hajlandóság. A szakemberek kíváncsiak voltak, hány évesen szülnek először és átlagosan hány gyereknek adnak életet a nők, valamint hány százalékuk marad végül gyermektelen fogamzásképes évei végén.

11% nem szül gyermeket

Kiderült, hogy a magyar nők átlagosan 27,9 éves korukban szülik az első gyermekünket. Ezzel a középmezőnybe tartozunk, nálunk hátrébb van Csehország, az Egyesült Királyság és Olaszország is. Arra a kérdésre, hogy egy nő fogamzóképes évei végéig átlagosan hány gyermeknek ad életet , 1,9-es eredménnyel a középmezőnyben végeztünk. Szlovákiában, az Egyesült Királyságban, Finnországban is hasonló a helyzet, mint nálunk. Izlandon átlagosan 2,3 utód, míg Japánban mindössze 1,5 jut egy fogamzóképes nőre.

A lap cikkéből kiderült, hogy a grafikonon , amely azt mutatja, hogy az egyes országokban a nők hány százalékának nem születik gyermeke sosem, Csehország után a másodikak vagyunk: hazánkban ez az arány 11 százalék. Ez pedig azt jelenti, hogy Magyarország a fejlett országok között egyáltalán nem végzett rossz helyen: hiszen, összegezve, a nők a húszas éveik második felének közepén szülnek először, átlagosan pedig 1,9 gyermeknek adnak életet. A gyermektelen magyar nők aránya pedig kifejezetten alacsony.

Minden 3. gyerek féltestvér 2018. július 19-én számoltunk be egy idén indult, EU által finanszírozott kutatásról, amely három éven át kísér majd több ezer magyar anyát, hogy megvizsgálják, miként gondolkodnak a családok a gyerekvállalás során. Az első friss adatokból kiderült, hogy a születendő babák 57 százalékának már van egy testvére, 27 százaléknak pedig több. Ám az esetek jelentős részében a testvérek nem édestestvérek, hanem az anya vagy apa korábbi kapcsolatából érkeznek. Minél több a gyerek egy családban, annál nagyobb eséllyel vannak a családban fél- vagy mostohatestvérek. A harmadik gyerekek esetén már 37% az esélye annak , hogy a testvérek között legalább egy fél- vagy mostohatestvér van.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +5 °C

Délelőtt mindenütt gyorsan javulnak a látási viszonyok, de az ég jellemzően erősen felhős lesz, inkább csak rövidebb időre süthet ki a nap. Délután észak felől elkezdhet határozottan csökkenni a felhőzet, de a Dunától keletre egy összeáramlási zóna mentén, illetve a nyugati, délnyugati országrészben továbbra is sok marad a felhő. Elvétve gyenge eső nem kizárt. Az északias szelet nagy területen kísérhetik élénk, erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 11 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra napközben nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei nem valószínű, hogy felerősödnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra