Milyen gyakran mossunk hajat?

Gyakran hallani a kérdést, hogy vajon milyen gyakran kellene hajat mosnunk, és csak egyetlen rövid válasz adható rá: attól függ.

A hajmosás gyakoriságát illetően nem létezik mindenkire érvényes szabály: az egyéni adottságok, a fejbőr és a haj állapota, a haj hossza, a bőrtípus, az élet- és munkakörülmények, valamint az adott időpontban történő igénybevétel mind-mind befolyásolják, milyen időközönként tanácsos hajat mosni. Íme, néhány kiindulópont.

hajmosás, hajápolás
A hajmosás gyakoriságánál fontosabb a megfelelő hajápolási termékek megválasztása. Fotó: iStock

Figyeljünk a jelekre

Ha mégis szabályt kellene megfogalmazni, az úgy szólna, hogy amennyiben a haj szemmel láthatóan zsíros, a fejbőr viszketni vagy a kosz miatt hámlani kezd, akkor egész biztosan ideje van a hajmosásnak. A legtöbb embernél ez kettő-négynaponta következik csak be, ezért teljesen helyénvaló, ha kimarad néhány nap a hajmosások között. Általában minél dúsabb a haj, annál ritkábban igényel samponos tisztítást. Jellemzően a szárazabb és a göndör hajúaknál is lassabban mutatkoznak ezek a jelek, így ők is tovább várhatnak két hajmosás között.

Hajat mosni sokak szerint a világ legegyszerűbb dolga, hiszen csak samponozunk és öblítünk. Ennek ellenére mégis a legtöbben hibákat követnek el hajuk és fejbőrük tisztán tartásakor.

Ki mosson hajat naponta?

Bizonyos emberek adottságai vagy külső körülményei szükségessé tehetik a naponta végzett – sőt, akár a naponta többszöri – hajmosást is. Közéjük tartoznak azok, akiknek nagyon vékony szálú, ritka a hajuk, akik sokat izzadnak – például a munkájuk miatt, vagy mert minden nap edzenek –, esetleg erősen szennyezett vagy párás helyen élnek vagy dolgoznak. Indokolt lehet a mindennapi hajmosás mindazok esetében is, akik különösen zsíros fejbőrrel rendelkeznek – a könnyen piszkosnak ható zsíros haj a túlzott faggyútermelés következménye.

A bánásmód számít

A szakemberek egyetértenek abban, hogy a hajmosás gyakoriságánál fontosabb kérdés lehet, hogy milyen szerekkel és hogyan tisztítjuk, illetve formázás címszóval milyen ártalmaknak tesszük ki a hajunkat. A hajmosás tulajdonképpen a fejbőr alapos megtisztítását kell, hogy jelentse, hogy eltávolítsuk róla a felesleges faggyút és az elhalt hámsejteket. Bizonyos samponok irritálhatják a bőrt: ha bármilyen kellemetlenséget érzünk a fejbőrünkön hajmosás után, mindenképpen nézzünk kíméletesebb megoldás után.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.