Minden 5. magyar gyerek túlsúlyos

Ismét felméri a gyermekek tápláltsági állapotát az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI). A vizsgálatot a 2019/20-as tanév első félévében végzik el.

A felmérés az éves iskolai egészségügyi szűrések részeként várhatóan október 1. és 31. között zajlik majd le. A tervek szerint 7200 hétéves általános iskolás testtömegét és testmagasságát nézik meg. Ezek mellett megvizsgálják az iskolai táplálkozási környezetet, illetve kikérik a szülők véleményét is.

testsúly, mérleg, vizsgálat, gyerekek, gyermekkori túlsúly, gyermekkori elhízás
Októberben mérik a hétévesek testsúlyát. Fotó: iStock

Kiszűrik a túlsúlyos gyerekeket

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által 2007-ben indított COSI (Childhood Obesity Surveillance Initiative, Gyermek Tápláltsági Állapot Vizsgálat) rendszeresen felméri a gyermekkori túlsúly és elhízás előfordulását az európai régióban, a 6-9 évesek körében, így a változásokat könnyen követni tudják. Napjainkban már több mint 40 országban zajlik a vizsgálat. Mindenhol azonos definíciók és protokoll szerint, illetve ugyanolyan mérőműszerekkel mérik fel a gyerekek tápláltsági állapotát.

Miért veszélyes a gyermekkori elhízás? Mutatjuk!

Magyarországon eddig két alkalommal, 2010-ben és 2016-ban volt COSI-felmérés. Az eredmények azt mutatják, hogy hozzávetőlegesen minden ötödik magyar hétéves túlsúlyos vagy elhízott. 2010 óta azonban nem emelkedett a gyermekkori elhízás gyakoriságának előfordulása ebben a korosztályban.

Úgy tűnik, a Magyarországon bevezetett intézkedésekkel sikerült megfékezni a túlsúly előfordulásának növekedését. A három évvel ezelőtti eredmények alapján országunk a gyermekkori túlsúly és elhízás tekintetében a középmezőnybe tartozik. A legtöbb súlyproblémákkal küzdő gyermek a déli országokban él, egyes helyeken a 40 százalékot is eléri a túlsúlyos és elhízott diákok aránya.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra