Nagy bajban a magyar népesedés

A magyar népesség fokozatosan csökken és elöregszik. Ennek egyik alapvető oka, hogy a nők idősebb korban és egyre kevesebbet szülnek, és a szülőképes korú nők száma is mind kevesebb. A romló helyzeten a meddőség elleni kezelések is segíthetnének egy keveset.

A társadalom öregedésével párhuzamosan a szülőképes nők aránya is egyre alacsonyabb. Kamarás Ferenc, a Központi Statisztikai Hivatal főtanácsadója azt mondta: ma átlagosan 28-29 éves korukban szülik az első gyermeküket a nők, míg korábban ez 22-23 év volt. A szülőképes korú nők jelenleg a népesség 24-25 százalékát teszik ki. Kamarás Ferenc hozzátette, az elmúlt 35 évben a népesség folyamatosan csökken és öregszik, így a szülőképes korú nők létszáma is csökkent, 2001 és 2016 között 270 ezer fővel, tehát 10,5 százalékkal.

In Vitro
Laboratóriumi megtermékenyítés. Több százalékkal is növelhető volna a születésszám

Nemcsak a népesség, de a szülőképes korú nők is fokozatosan öregszenek, jóval többen vannak az idősebb létszámúak, mint a fiatalok. A 70-es években született nagy létszámú nemzedékek most a harmincas-negyvenes éveikben vannak, fokozatosan ők is elhagyják a szülőképes kort. A 35 év alatti, fiatal nemzedékek létszáma fokozatosan csökken, hiszen a születések száma is visszaesett az elmúlt időszakban.

"Csökkent a bizonyos életkorig megszült gyermekek száma is. A 30-34 éves nőknek jelenleg átlagosan egy gyermekük van. Ma 100 nőre 100 gyermek jut, húsz éve ez 170 volt, tehát lényeges a visszaesés. A 35-39 évesek között is sok a gyermektelen, azonos az egy- és kétgyermekesek aránya, az átlagos gyermekszám itt is visszaesett" - mondta a KSH statisztikai főtanácsadója.

Kitolódott a gyermekvállalás átlagos ideje is. Jelenleg 28-29 éves korukban vállalják a nők az elsőt, ez korábban 22-23 év volt. Kamarás Ferenc megjegyezte, hogy az 50-es években született, nagy létszámú, úgynevezett Ratkó-nemzedék maga is sok gyereket vállalt a 70-es években, amihez hozzájárult az ekkor bevezetett gyermekvállalást ösztönző intézkedéscsomag is. Ezután lényegesen visszaesett a születések száma. A 80-as években, a GYED bevezetését követően kicsit emelkedett, majd stagnált, aztán a 90-es évektől jelentőssé vált a visszaesés. A 2000-es években ismét stagnálás volt, de a korábbinál jóval alacsonyabb szinten.

Több gyermek a meddőségi kezelések ésszerűbb támogatásával

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legutóbbi jelentése szerint hazánkban 2016 első tizenegy hónapjában 85 128 gyermek született, ami 1,4 százalékos növekedést jelent - hívta fel a figyelmet Dr. Török Attila, a Magyar In-Vitro Fertilizációs Társaság elnöke.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Tavaly tehát 1200 gyermekkel több született, mint az előző év hasonló időszakában. A megszületett gyermekek túlnyomó többsége természetes módon fogant, de évek óta emelkedik és több ezres nagyságrendre tehető azoknak a gyermekeknek a száma, akik meddőségi kezelés eredményeként születtek meg. A szülésszám szerény emelkedése a gyermekvállalásra ösztönző kormányzati családtámogatási program mellett a fogamzóképes lakosság 15 százalékát érintő betegség, a meddőség kezelését végző intézeteknek is köszönhető.

A családalapítás és a gyermekvállalás ösztönzésére évente közel 200 milliárd forint állami pénz jut, de mindössze 2 milliárd támogatás jut a meddőségi kezelésekre. Miközben egy lombikbébi vagy más meddőségi kezeléssel megszületett gyermek átlagosan kevesebb mint 1 millió forintjukban van az adófizetőknek, a születésszám minimális növekedése miatt a kormányzati családtámogatások eredményeként született egy-egy gyermek költségigénye ennél nagyságrendekkel nagyobb is lehet - mutatott rá az In-Vitro Társaság elnöke.

Egy nemzetközi kutatás bizonyította, hogy a méhszövet előzetes stimulálásának módszerével végzett embrióbeültetések jelentősen megnövelték, esetenként megduplázták az embriók beágyazódásának valószínűségét. Részletek!

Több fejlett európai országban az orvosi segítséggel fogant gyermekek az éves születésszám közel 10 százalékát teszik ki. Nálunk a gyermekek 3-4 százaléka születik meddőségi kezelés eredményeként.

"Magyarországnak minden egyes gyermekre égetően szüksége van. A Kormány erőfeszítései csak úgy érik el céljukat, ha a meddőségkezeléseket is hathatósan támogatják. A mesterséges korlátok eltörlésével a meddő pároknak lehetőségük nyílna rá, hogy az általuk választott meddőségi központban szinte azonnal megkezdődjön a kezelésük, aminek eredményeként valóban sokkal több gyermek születhetne" - vélekedett Dr. Török Attila.

Forrás: InfoRádió.hu

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.