Nem mindig kifizetődő, ha tizenévesen valaki nagyon „menő” – ez derült ki abból a kutatásból, amelyet amerikai szakértők, a Virginiai Egyetem munkatársai végeztek. A „menőknek” később sokkal több problémájuk lett, mint az átlagos diáktársaiknak.
A „cool”-ság végül is odavezetett, hogy 23 éves korukra nagyobb valószínűséggel küszködtek alkohol- vagy drogproblémákkal, bűnözők lettek és a szociális kompetenciáik is alacsonyabb szintűek voltak – különösen mások figyelembevétele esett nehezükre, szögezték le a kutatók. Minderről a német napilap, a Die Welt online kiadása számolt be.
A kutatók 184 fiatalt vizsgáltak, tíz éven át. Az adatok részben a tinédzserek megkérdezése alapján keletkeztek, de barátaikat és szüleiket is felkeresték a kutatók. „Menőnek” az számított 13 éves korban, ha már korán volt kapcsolatuk, kisebb bűncselekményeket elkövetve vívtak ki maguknak tekintélyt, vagy éppen attraktív, velük egyidős kortársaikkal sok időt töltöttek együtt. Ebből a „cool” státuszból azonban 23 éves korukra nem sok maradt.
A kutatók szerint azt gyanítják, hogy a fiatalok az évek során egyre extrémebb magatartást „fejlesztettek ki”, hogy továbbra is elismertek maradjanak. Ennek során egyre inkább szembekerültek a törvénnyel, és egyre több alkoholt vagy drogot fogyasztottak. Ez a kortársaikkal való összehasonlításból is kitűnt. E kortársak ugyanis kevésbé voltak „nyomás alatt”.
Nemzetközi tanulmány a fiatalok alkohol- és drogproblémáiról
A témához kapcsolódik a brit Daily Mail cikke , amely a szülőknek azt ajánlja: ha le akarják állítani az alkoholt vagy drogot fogyasztó gyermekeiket, ne lépjenek fel túl szigorúan. Akik túl merevek, túlzottan csak a tiltásra koncentrálnak, azoknak a gyermekei gyakrabban „rúgnak ki a hámból”. E fiatalok inkább hajlamosak a lázadásra, mert kevés megértéssel találkoznak, kevés érzelmet kapnak.
A túlkényeztetés sem célravezető azonban. A leghatékonyabb az, ha egyértelmű és határozott szabályokat szabnak a szülők, de ezt nem túlzott merevséggel, hanem racionalitással párosítva teszik. A tanulmány készítői hat európai országban vizsgálódtak. Mint kiderült, a brit és a spanyol gyerekek között magas az alkoholfogyasztás, a dohányzás és a marihuána-fogyasztás aránya.
Dr. Amador Calafat, a Megelőző Tanulmányok Európai Intézetének (European Institute of Studies on Prevention) Mallorcán dolgozó munkatársa szerint a szélsőségek nem hatékonyak, sem a túlzott tekintélyelvűség, sem pedig a kontroll nélküli engedékenység. Minderről a című szaklapban tettek közzé tanulmányt a kutatók. Nyolcezer fiatalt vizsgáltak meg, akik 11-19 éves kor között voltak, s akiket arról kérdeztek – többek között -, hogy szüleik milyen nevelésben részesítették őket.